youtube-video-yorumlarini-excele-aktarma-teknojen
İnternet

Youtube Video Yorumları Excele Nasıl Aktarılır?

Youtube video yorumları Excel tablosuna nasıl aktarılır?
Bu makalede Youtube videonuza gelen yorumları dışarıya aktarabilmenizi sağlayan çok pratik bir araçtan bahsediyoruz. Bu araç sayesinde Youtube video yorumlarını CSV (excelde açılabilen) ve JSON formatında dışarı aktarıp farklı araçlarda analiz edilebilmesini sağlayabiliyorsunuz.
Youtubersınız ve kanalınızdaki bir videonun yorumlarını Excel’de detaylıca incelemek istiyorsunuz. Başka birisinin videosu da olabilir. Kullanacağımız aracın linki: Youtube yorum ayrıştırıcı

1. adım: Kendi videonuzun veya herhangi bir videonun linkini kopyalayın. Bu örnekte kullanacağım video: https://www.youtube.com/watch?v=1HzfO453f24 (Barış Özcan Kanalından: “Yeni bir geometrik şekil keşfedildi! SCUTOID” videosu)
2. adım: Youtube yorum ayrıştırıcı sitesine girin ve kutucuğa linki yapıştırıp Scrape tuşuna basın.

youtube-video-yorumlari-excele-aktarma-teknojen1
Youtube Video Yorumlarını Dışa Aktarma – Adım #1

Karşınıza çıkan ekranda videoda kaç tane yorum olduğu yazıyor. Videodaki yorum sayısı ne kadar fazlaysa beklemeniz o kadar uzayacaktır. Barış Özcan’ın bu videosunda 4101 adet yorum bulunduğu için yorumların dışarı aktarılması yaklaşık 1-2 dakika sürüyor.

youtube-video-yorumlari-excele-aktarma-teknojen2
Youtube Video Yorumlarını Dışa Aktarma – Adım #1 – Bekleme ekranı

3. adım: Ayrıştırma işlemi tamamlandığında Kırmızı çubukta “Done!”, yani tamamlandı yazısı belirir. Aşağıya hafif indiğinizde yorumların önizlemesini ve bazı seçeneklerin açıldığını göreceksiniz:

youtube-video-yorumlari-excele-aktarma-teknojen3
Youtube Video Yorumları nı Dışa Aktarma – Adım #3: Dışarı aktarım seçenekleri

Bu seçeneklerde dikkat etmeniz gereken en önemli şey; “Replies” kısmını işaretlemediğinizde yoruma gelen yanıtları kaldırırsınız. Toplam 4101 yorumun tamamının içerisinde yanıtları da bulunur. Bu tiki kaldırırsanız o yanıtlar dosyaya yazılmayacaktır. Ben sadece merak ettiğim için video yorumlarını inceliyorum, bu yüzden yanıtların da dahil olması işime geliyor.

youtube-video-yorumlari-excele-aktarma-teknojen4
Save as CSV’ye tıklıyoruz.

4. adım: Yorumları indirmek için “Download” tuşuna basıp açılan alt menüden “Save As CSV”‘ye tıklıyoruz.

5. adım: İndirdiğiniz CSV dosyasını Excel veya LibreOffice yazılımlarından biri ile açın. Bu kadar! Yorum ayrıştırma işlemimiz başarıyla tamamlandı.

Excel’e aktarım sayesinde filtreler oluşturup yorumları beğeni sayısına göre sıralama, hashtag kullanımına göre ayrıştırma vb. araştırmalar yapabilirsiniz. Bu aracın işinizi kolaylaştırabileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir