Youtube Özgün Video Fikirleri Bulma
İnternet

YouTube için Özgün Video Fikirleri Nasıl Bulunur?

YouTube için Özgün Video Fikirleri Nasıl Bulunur?

YouTuber olma macerasına yeni başlayanlar için YouTube video fikiri bulmak büyük bir derttir. Uzun zamandır video içeriği üreten tecrübeli bir YouTuber da olsanız hayal gücünüz bir yerden sonra tükeniyor ve YouTube içerik fikri üretmekte zorlanabiliyorsunuz. Bu yazımızda YouTube için özgün video fikirleri bulmanızı sağlayabilecek bazı araçlardan ve diğer içerik bulma tekniklerinden bahsediyoruz.

İnsanlar bizim ürettiğimiz video içeriklerini izleyerek eğlenmek, öğrenmek, sizin dünyanızı görmek ve hatta bazen videonuzdan edindikleri bilgilerle bir şeyler üretmek istiyorlar. Yani videonuzu izlemek için tıklayan her kullanıcının bir beklentisi olacaktır. Bu beklentiyi karşılayabilmek için içeriği etraflıca düşünerek hazırlamalıyız.

Öncelikle YouTube video fikirinizi belirlerken ilk yapmamız gereken şey platformun kullanıcıları ile empati kurmaktır. Bunu yapamazsak kitle edinmekte zorlanabiliriz. Kullanıcıların yaptığı aramaları analiz edip hangi aramaların yükselişte olduğunu anlamak için Google arama trendlerine göz atalım.

Google Arama Trendleri ile Video Fikiri Edinme

Youtube Özgün Video Fikiri

Kullanıcıların büyük bir kısmı Google arama ve YouTube arama üzerinden videolarımıza ulaşacaklar. Bu sebeple Google Trends sisteminde kanalımızın ana temasıyla ilgili aramalar yapıp ne tarz aramaların yükselişte olduğunu incelemeliyiz. Bu arama terimleri bizim video içeriğimiz için fikir olabilir. Özellikle gündem ile ilgili video içerikleri hazırlamayı planlıyorsanız, Google Trends’i incelemeniz kesinlikle tavsiye edilir.

Öncelikle Google Trends üzerinde bizim işimize yarayabilecek üç farklı özellik bulunuyor. Bunlardan birisi “Günlük Arama Trendleri“, diğeri ise “Gerçek Zamanlı Arama Trendleri” sayfasıdır. Günlük arama trendleri sayfasında son 12 saat içerisinde popüler olan arama konularını ve onlarla ilgili haberleri görebiliyoruz. Gerçek zamanlı arama trendleri sayfası ise bizim biraz daha fazla işimize yarayabilecek bir özelliğe sahip; arama terimlerinde son 1 saat içerisinde insanların gündemindeki başlıkları ve ne kadar arandığını görebiliyoruz.

Son olarak Google Trends üzerindeki keşfet sayfasından belirli bir arama terimi veya konuyla ilgili arama yaptığınızda ne kadar arama hacmine sahip olduğu bilgisine ve alt arama terimlerine ulaşabiliyorsunuz.

Örnek olarak “evde yapımı” kelimesi ile ilgili trendleri kontrol etmek istedim. O kelime ile ilgili bütün arama terimlerini bu şekilde görüntüleyebildim:

Bizim girdiğimiz “evde yapımı” arama terimini Google otomatik olarak kullanıcıların aramalarıyla tamamlıyor. Bu arama terimleri gerçek kullanıcıların verileri olduğu için hangi konularda talep olduğunu görebiliriz. Video içeriğimizi bu taleplere göre hazırlarsak daha fazla ilgi görmesi muhtemeldir.

Anahtar Kelime Analizi ile Video Fikiri Edinme

Anahtar kelime analizi yapabileceğiniz pek çok ücretli-ücretsiz web aracı bulunuyor. Bu araçlardan benim en çok hoşuma gideni keywordtool.io‘dur. Bu sitedeki anahtar kelime bulma aracı ile kanalınızın ana fikirine uygun yeni anahtar kelimeler arayabilirsiniz. Bulduğunuz anahtar kelimeler sizin için yeni bir video içeriği fikiri olabilir!

Hepimiz emek verip vaktimizi harcayarak ürettiğimiz içeriğin değer görmesini isteriz. Emeğimizin boşa gitmemesi için işe başlamadan önce video içeriğini doğru belirlemeliyiz.

Hepinize yaratıcı günler dilerim :).

Saygılarımla.

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

This Post Has One Comment

  1. Enes Reply

    Sayenizde youtuber oldum teşekkür ederim. Çok işime yaradı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir