yapay-zekali-telefonlar-nedir-nasil-calisir-teknojen
Teknoloji

Yapay Zekalı Telefon Nedir? Nasıl Çalışır?

Yapay Zekalı Telefon Nedir? Nasıl Çalışır?

Son zamanlarda piyasaya yeni çıkan üst seviye akıllı telefonların çoğunda tanıtım yapılırken yapay zeka özelliğinin olduğu özellikle vurgulanıyor. Yapay zekalı kamera, yapay zeka işlemcisi vb. isimlendirmelerin kullanıldığıda oluyor. Bunun sebebini hiç merak ettiniz mi? Nedir bu yapay zekalı telefon? Yapay zeka telefon ne işe yarar? Yapay zekalı telefonlar nasıl çalışır? Yapay zekalı telefon kavramı sadece bir pazarlama taktiği mi, yoksa gerçekten böyle bir özellik var mı. Bu makalemizde yapay zekalı telefonlar hakkında merak ettikleriniz cevaplanıyor.

İlk Yapay Zekalı Telefon Kavramı

yapay-zekali-telefon-nedir-yapay-zekali-telefon-nasil-calisir-teknojen

Yapay zeka özellikli telefon kavramı çok eski bir tarihe dayanmıyor. Apple tarafından 2017 Eylül ayında duyurulan A11 Bionic işlemcilerde; “Neural Engine (Nöral Motor)” isimi verilen, nöral ağların(yapay sinir ağlarının) çalışmasını hızlandıracak bir donanım olacağı söylendi. Yapay sinir ağları sayesinde telefonunuz sizin yüzünüzü öğrenebiliyor; FaceID ile yüz hatlarınız ile güvenliğinizi sağlıyor, Animoji ile yüz hatlarınızı işleyerek , animasyonlarınızı oluşturuyor.

A11 Bionic Nöral Motor’lu işlemciler ilk defa iPhone X ve iPhone 8 model telefonlarda kullanıldı. Bu işlemcilere sahip telefonlar tanıtılırken özellikle “Nöral Motor” donanımı ve özellikleri vurgulandı.

yapay-zekali-telefon-nedir-nasil-calisir-teknojen

Bu işlemciler sayesinde görüntü işleme teknolojilerinin daha verimli çalışması sağlandığından, yapay sinir ağları sayesinde Face ID ve Animoji gibi teknolojiler geliştirilebiliyor. Hatta Siri bile nöral ağlar sayesinde çalışıyor. Normalde güçlü bir bilgisayar ile yapabileceğiniz yüz tanıma gibi özellikler cep telefonu işlemcisine sığdırılabildi.

Yapay Zekalı Telefonlar Nasıl Çalışırlar?

Yapay zekalı telefon kavramı ile piyasaya sunulan telefonlarda genel olarak ortak özellikler bulunur. Aslında bu özelliklerden bazıları daha önceki akıllı telefonlarda da vardı. 🙂 Apple’ın uyanıklığı sayesinde böyle bir pazarlama taktiği geliştirildi ve artık bu isim kullanılıyor. Yapay zeka özelliği vurgulanan telefonlarda bulunan bazı temel özellikler şöyledir:

  • Nesne tanıma: Nesne algılama özelliği sayesinde kadrajdaki obje tanınıp o objeye en uygun sahne ayarını ve ışıklandırma ayarlarını otomatik yapar.
  • Yüz tanıma: Telefonu kullanan kişinin ve diğer insanların yüzlerini algılayıp albümlerde yüzleri isterseniz etiketleyebilirsiniz. Örneğin; Hakan’ın bulunduğu fotoğrafları göster dediğinizde Hakan ismini verdiğiniz yüzün bulunduğu fotoğrafları getirir. Ayrıca yüz algılama ile telefonun kilidini açma gibi özellikler mevcuttur.
  • Sanal Asistan: Siri, Cortana, Alexa gibi sanal asistanlar sayesinde sesli komutlar ile işlem yapılabilir.

Saygılarımla.

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir