whatsapp-cikartmalari-nasil-yapilir-nasil-eklenir-kullanimi-teknojen
İnternet

WhatsApp Çıkartma Yapımı: Whatsapp Sticker Nasıl Yapılır? (Android & iOS)

WhatsApp Çıkartma Yapımı ve WhatsApp sticker nasıl yüklenir? WhatsApp’a çıkartma eklemek hakkında merak ettiğiniz herşey bu yazımızda.

WhatsApp‘a gelen çıkartma özelliği sayesinde kişisel çıkartmalarınızı birkaç kısa adım ile nasıl oluşturabileceğinizi ve Whatsapp sticker yapma paketlerini nasıl ekleyebileceğinizi anlatıyorum.
22.12.2018 tarihinde uygulama güncellendiği için WP çıkartma ekleme makalemiz güncellenmiştir.

Bu yazı sayesinde whatsapp sticker yapma ios ve android için mümkün hale geliyor. Whatsapp çıkartma yapma iOS için yazıdaki yazılım birebir aynı çalışmakta. Aşağıdan uygulama linklerine ulaşabilirsiniz.

WhatsApp çıkartma yapımı

Whatsapp çıkartma yapımı için öncelikle üç tane resime ihtiyacınız var, bir resimin 3 ayrı kopyası olsa da olur. 3 tane olmasının sebebi  sticker paketlerinin en az 3 adet resimle oluşturulabiliyor olması.

İlk olarak Android için: Sticker Maker for Whatsapp

Wp çıkartma yapma IOS için ise: Sticker Maker Studio iOS

Uygulamasını indirmeniz gerekiyor, yazıya tıklayarak indirebilirsiniz.

Uygulama iki işletim sisteminde de birebir aynı çalışıyor. Buradaki anlatım ile hem iOS telefonunuza hem de Android telefonunuza çıkartmalar yapabilirsiniz.

1. Adım: Whatsapp çıkartma yapma için uygun resimleri bulun. Ben bu örnekte Barbara Palvin’in çıkartmalarını hazırlamak istiyorum. O yüzden Google Görsellerde bununla ilgili ufak bir arama yapıp, uygun gördüğüm 3 adet resimi telefonuma indiriyorum.

whatsapp-sticker-yapimi-gorselleri-1-teknojen
Whatsapp Sticker Yapma: Sticker yapmak istediğiniz görselleri indirin.

2. Adım: Sticker Maker Ugulamasını çalıştırıp; ana ekrandan “Create a new stickerpack”‘a basıyoruz. Ardından karşımıza çıkan ekrandan üstteki kutucuğa, sticker paketine vermek istediğimiz isimi ve alttaki kutucuğa da kendi adınızı veya istediğiniz açıklamayı yazıp “Create”‘e basıyoruz.

whatsapp-sticker-yapimi-gorselleri-2-teknojen
Whatsapp Çıkartma Ekleme: Sticker paketi oluşturuyoruz

3. Adım: Whatsapp sticker nasıl yapılır: Karşınıza çıkan ekranı kısaca açıklayayım: En tepedeki “tray icon” yazan kısıma ekleyeceğimiz resim; gönderilen çıkartmalarda gözükmeyecek. Sadece Whatsapp’ta bu sticker paketinin logosu olacak. O yüzden bu ufak logonun fazla önemi yok, bunu kesmek için fazla detaylı uğraşmanıza gerek yok. Tray icon’a basıyoruz, karşımıza resim seçme ekranı gelecek. İndirdiğiniz resimleri bu aşamada seçiyorsunuz.

whatsapp-sticker-yapimi-gorselleri-3-teknojen
Whatsapp çıkartma yapma: Resim kesme işlemi

4. Adım: Whatsapp sticker yapma: Karşınıza çıkan seçme ekranından indirdiğiniz resimi seçtikten sonra kesme ekranı açılacak, bu ekranda “Freehand” butonuna basıp resimimizin fazlalıklarını keseceğiz. Bilgisayar faresi veya akıllı kalem kullanmanız tavsiye edilir. Parmağınızı veya kaleminizi basılı tutarak çizmeye başladığınız noktaya kadar seçmek istediğiniz alanı içine alacak şekilde kesim çizgisini ayarlıyorsunuz. İki parmak ile basarak daha kolay kesebilmek için yakınlaştırma yapabilirsiniz. Evet, biraz zorlanacaksınız ama tekrar tekrar deneyerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. 🙂
Not: Eğer resimde düzenleme yapmak istemiyorsanız alt taraftaki “Select All” kutucuğuna basın. Resiminizin arka planı zaten şeffafsa düzenleme yapmanıza hiç gerek yoktur “Select All”‘a basıp kullanabilirsiniz.

whatsapp-sticker-yapimi-gorselleri-4-teknojen
Wp Sticker Yapma: Kesme işlemi

5. Adım: Tray icon’u seçtikten sonraki resimlerin hepsi sticker paketimizin mesajlarda görünecek olan resimlerdir, en az ilk üç resimi teker teker seçip üsttekiyle aynı şekilde kesiyoruz. Aşağıdaki gibi hazır hale getiriyoruz.

whatsapp-sticker-yapimi-gorselleri-6-teknojen

6. Adım: En alttaki “Publish Sticker Pack” butonuna basıp çıkartma paketimizi hazır hale getiriyoruz. Karşımıza gelen ekranda bu işlemi yaparsak, bu paketi yayınlamış olacağımız için tekrar düzenleme yapamayacağımızı söylüyor, “Yes Publish”‘e basarak devam ediyoruz.

whatsapp-sticker-yapimi-gorselleri-5-teknojen


7. Adım: Whatsappta sticker yapma; Barbara Palvin çıkartma paketi artık hazır! Android bize bu sticker paketini Whatsapp’a eklemek isteyip istemediğimizi soruyor. Onu da kabul ediyoruz.

whatsapp-sticker-yapimi-gorselleri-7-teknojen


Evet hazır! Şimdi bu çıkartma paketini kullanalım. Whatsapp’da çıkartma yollayabilmek için, emojilerin altında bulunan hafif kareye benzer ikona basıyoruz. Karşımıza Barbara Palvin çıkarma paketi çıkıyor :D.

whatsapp-sticker-yapimi-gorselleri-8-teknojen
whatsapp-sticker-yapimi-gorselleri-9-teknojen

Whatsapp sohbetinde ise böyle gözüküyor bu çıkartmalar:
Barbara Palvin’e makaleme konuk olduğu için çok teşekkür ediyorum. 😀
Herhangi bir hatam olduysa kusura bakmayın. Sorunuz varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Saygılarımla.

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

This Post Has 3 Comments

  1. Ece Şenışık Reply

    Diğerlerinin anlatımları bu kadar açıklayıcı değil, sizin yazınız daha açıklayıcı ve güncel olmuş. Bu değerli makaleniz için çok teşekkür ederim. 🙂

  2. Jale Ç. Reply

    İnternette bulduğum en detaylı rehberi hazırlamışsınız. Umarım hakettiğiniz değeri görürsünüz, sitenizi çok beğendim :). Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir