aof-web-tasarim-ve-kodlama-tavsiyeleri-teknojen
Yazılım

Web Tasarımı ve Kodlama Okuyanlara Tavsiyeler (AÖF)

Web Tasarımı ve Kodlama bölümünde okumayı mı düşünüyorsunuz? Ya da zaten bu bölümde mi okuyorsunuz? Gerçekten Web Tasarımı ve Kodlama işini yapmak istiyorsanız bu makale size yardımcı olacaktır. Makalemde bu bölümde okuyorsanız veya yeni başlayacaksanız alanınızda ilerleyebilmek için yapmanız gereken birkaç yardımcı fikiri yazıyorum.
Web Tasarımı ve Kodlama bölümü Anadolu Üniversitesi’nin 2 yıllık ön lisans bölümüdür. Ben size bu bölümden nasıl mezun olabileceğinizi anlatamam ama eğer bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız nasıl bir yolda ilerlemeniz gerektiğini anlatabilirim.

Web Tasarımı ve Kodlamayı meslek edinmek istiyorum

Web Tasarımı ve Kodlama’yı meslek edinmek istiyorsanız, bu bölümü okumanın tek başına yeterli olmadığını bilmeniz gerekir. Bu alanda ilerleyebilmeniz için üniversitede bu bölümü okumak yetersiz, evet. Çok hevesli olmanız gerekir. Yeniliklere ve sürekli öğrenmeye açık olmalısınız. Zaten AÖF okuyorsanız veya bunu kafanıza koydunsanız büyük ihtimalle öğrenmeye açıksınızdır. Öncelikle bu alanı kesinlikle gözünüzde büyütmeyin ve motivasyonunuz hep yüksek olsun.

Kendinizi eğitin!

Web Tasarımı ve Kodlama bilişim teknolojilerinin ürünüdür. Haliyle internette bu bölüm ile ilgili ucu bucağı olmayan milyonlarca bilgi kaynağı var. Sadece diploma ile Web Tasarımcı veya yazılımcı olunmuyor. Kendinizi sürekli geliştirmezseniz, en iyi eğitimi de alsanız alanınızda hiç bir zaman ilerleyemezsiniz. Sadece kendinizi iyi geliştirirseniz ilerleyebilirsiniz. Ürettiğiniz ürünün internette insanlar tarafından kullanılmasının verdiği müthiş hazzı hissedin.
Yapın gitsin, denemekten korkmayın! Programlama öğrenmenin en büyük parçalarından birisi  deneme yanılma yapmaktır. Öğrenene kadar pratik yaparsınız, sürekli denersiniz, olmadı daha iyi okuyup öğrenip tekrar denersiniz! Sonunda her zaman olur.
Ayrıca bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise, başladığınız bir işi yarım bırakmadan bitirmeye odaklanın. İşin kusursuz olup olmadığına değil, iyi veya kötü bir şekilde işi bitirebilmiş olmaya odaklanın! Detaylarda boğulursanız o işi hiçbir zaman bitiremezsiniz, karşılaşacabileceğiniz diğer sorunları göremezsiniz.
Ufkunuzu genişletebilecek kitaplar okumalısınız. Güzel ve yaratıcı fikirleriniz olsun. Fikirlerinizi ve hayal gücünüzü geliştirebilecek en önemli şey kitaplardır. Bir diğeri ise filmler ve belgeseller.

Takip etmeniz gereken Youtube kaynakları

Youtube üzerinden takip edebileceğiniz onlarca kaliteli eğitim kanalı mevcut. Bu listedeki kanallar en kaliteli Youtube kanallarının başında gelmekte.

BilgisayarKavramlari

Kanala git

sadievrenseker-bilgisayar-kavramlari-tavsiye-teknojen

Şadi Evren ŞEKER tarafından oluşturulan bu kanal ve aynı isimdeki web sitesi, Şadi hocanın bilişim teknolojileri ile ilgili bilgilerini izleyicilere aktardığı internetin en değerli bilgi kaynaklarından biridir. Genellikle kanalda bilgisayar bilimleri, veri bilimi, yapay zeka, deep learning, data mining ve programlamaya giriş gibi önemli konularda bilgiler bulunuyor. Bu konular genellikle bilgisayar bilimleri ve yönetim bilişim sistemleri bölümü ile alakalı konular olsa da, programlama mantığını ve diğer eğitimleri Şadi Hoca’dan mutlaka dinlemelisiniz.

Barış Özcan

baris-ozcan-youtube-tavsiye-teknojen-aof-web-tasarim

Kanala Git

Barış Özcan kanalı; sanat, tasarım ve teknoloji konularında önemli bilgiler vermektedir. Barış Özcan’ın ürettiği bu videoları izleyerek motivasyon edinip, ufuk açıcı yaratıcı fikirler edinebilirsiniz, teknoloji ve tasarım konusunda da önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Başka Bir Şey

baska-bir-sey-youtube-kanali-tavsiye-teknojen

Kanala Git

Başka Bir Şey kanalı; Edelkrone firmasının çıkardıkları ürünlerin, fikir aşamasından satışına kadar gerçekleşen üretim süreçlerini anlatan Youtube kanalıdır. Bu kanalda görebileceğiniz Edelkrone firmasının çalışma tarzı çok farklı. Türkiye’de böyle bir çalışma tarzının olduğunu görmeniz umudunuzu arttıracaktır! Bu kanal, düşünme tarzınızı da baştan aşağı değiştirebilir.

Bilişim Sohbetleri

bilisim-sohbetleri-youtube-kanali-teknojen-tavsiyesi

Kanala Git

Bilişim sektöründe aktif olarak yer alan uzmanların, canlı yayında bilişim teknolojilerine dair sohbetlerini, her Cuma akşamı saat 21:30’da bu kanaldan izleyebilirsiniz. Çok değerli bilgiler edinebileceğiniz bu kanalın nedense pek değeri bilinmiyor.

Daha fazlası aklıma geldikçe makaleyi güncelleyeceğim, benim söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar.

Saygılarımla.

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir