torku-bira-troll-eksi-sozluk
Genel

Torku Bira Üretiyor mu?

Torku bira üretiyor mu? Ekşi Sözlük’te son zamanlarda gündemde olan “Torku şişe bira 30 cl” isimli başlık sebebiyle buradasınız. Evet bu sebeple buradasınız, biliyorum!

Sorunuzun cevabı basit: Hayır Torku firması alkollü içecek üretmiyor. Bunu Torku’nun sitesine girip, ürünler listesine bakarak anlayabilirsiniz.
Hala ikna olmadıysanız öyleyse bir de firmanın yolladığı şu uyarıya bakın:

torku-bira-üretiyor-mu

Ekşi Sözlükteki o malum başlık ilk olarak Eylül ayının ortalarında açılmıştı. Başlık gündeme girdiğinde Google trendlerinde bir anda hiç olmayan bir aramanın yükseldiğini fark ettim. İnsanlar deli gibi “Torku şişe bira” araması yapıyordu. Ben Youtube’a bununla ilgili esprili bir video yüklemiştim. Bu uyarı o video sebebiyle Youtube aracılığıyla yollandı ve tabii ki bende bu videoyu hemen yayından kaldırdım. Gelelim buradaki asıl konuya.

Kandırıldınız

Ekşi Sözlük içerikleri bildiğiniz üzere platformda bulunan yazarlar tarafından üretiliyor. Bu yazarlar bazen çok değerli içerikler üretirken bazen de böyle enteresan işlere imza atabiliyorlar. Ekşi Sözlük’te bu tarz troll başlıkların açılması ilk defa yaşanmıyor. Çok daha yaratıcı ve esprili bir şekilde insanların oltaya gelmesiyle gülümsemenizi sağlayacak “troll” olayları yaşanmıştı. Fakat benim gördüğüm kadarıyla ilk defa bir firmanın üretmediği ürün ile ilgili troll olayı yaşanıyor.

En Çok Aranan Terim Oldu

2018 yılının başlarında hiç arama yapılmayan bir terim olan “Torku bira” bir anda Ekşi Sözlük sayesinde Eylül ayında çılgınlar gibi aranmaya başlıyor. Sözlükteki başlık her gündeme geldiğinde bu konuda yapılan aramalar birden hiç olmadığı kadar çok yükseliyor. Bu arama sonucu ile ilgili Google’ın grafiğine bakabilirsiniz:

  Kara Cuma nedir? Neden Kara Cuma deniyor? Ne zaman?

Ekşi Sözlükte Neden Böyle Bir Başlık Var?

Yukarıda bahsettiğim gibi bu tarz kandırma olayları ilk defa yaşanmıyor. Bu başlığı açan arkadaş insanları trollemek istemiş, görevini başarıyla tamamlayınca ilk entrysini silip ortalıktan kaybolmuş. Diğer yazarlar da bu başlığı komik bulmuş olacak ki, sayfalarca bu olmayan ürün hakkında gerçekçi entryler girildi. Sadece başlığı okuyan pek çok insan bu ürünün gerçekten üretildiğini sanıp Google’a koşup arama yaptılar. Ekşi Sözlük tarihine geçecek olan bu başlık ile yüzbinlerce kişi kandırıldı. Daha yaratıcı olup firmaları rahatsız etmeden güldüren trolleri de görmüştük.

Ben bu yazıyı yayınladıktan sonra pek çok haber sitesinde birebir aynı yazı yayınlandı. Madem alıntılıyosunuz düzgün birşey yazayım da öyle yayınlayın, yazıyı bu yüzden biraz güncelleyip toparladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir