SJCAM-M20-YORUMLARI-aksiyon-kamerasi-kask-kamerasi
Motosiklet

SJCAM M20 Aksiyon Kamerası Uzun Kullanım Yorumları

SJCAM M20 alacaksınız ve kararsız mı kaldınız? SJCAM M20 kafa kamerası, kask kamerası, aksiyon kamerası, araç içi kamera olarak kullanılan en ucuz aksiyon kameralarından biridir.

SJCAM M20 aksiyon kamerasını 2016’da aldım ve o zamandan beri sürekli kullanıyorum. Genellikle bisikletimle gezerken video çekiyorum. Birkaç defa konser videoları çektim, karanlıkta görüntüsü çok iyi olmasa da ses kalitesi inanılmaz iyiydi. Aşağıya videolarını ekleyeceğim.

2016’da kamera elime geçtiğinde kutusunu ve içerisinden çıkanları çekmiştim.
SJCAM M20 kutu ve kutu içeriği resimleri:

SJCAM M20 Aksiyon Kamerası
M20 Aksiyon Kamerası
SJCAM M20 Aksiyon Kamerası - Uzun kullanım sorası
SJCAM M20 Aksiyon Kamerası – Uzun kullanım incelemesi
SJCAM M20 aksiyon kamerası kutu içeriği
Aksiyon kamerası aparatları – Aksiyon kamera aksesuarları

Görüntü ve Ses kalitesi

Bu aksiyon kamerası ile konser videoları çektim. Videolardaki ses kalitesi stüdyo kalitesinde değil tabii ki. Ama telefonumun(Sony Xperia Z5) doğru dürüst alamadığı sesleri hiç bozmadan gayet güzel kaydetti. Bassları ve pek çok detayı temiz kaydetmeyi başarıyor, ne dediğimi videolardan daha iyi anlayacaksınız. Görüntü konusuna gelecek olursak; aşağıdaki konser videolarında aşırı ışıklı bir ortam var. Ayrıca alkolün etkisiyle kamera normalden daha fazla sallandığı için birazcık fazla sallantılı olabilir. 😀 Gündüz çekim örneğide ekleyeceğim aşağıya.

SJCAM M20 aksiyon kamerası ile çektiğim bazı konser videoları:

Bu videoda düzenleme yaparken Sony Stabilizasyon özelliği ile yeniden düzenledim. O yüzden görüntü kalitesi sade halinden ve olması gerekenden kötü olabilir:

Bir başka video daha:

Ses kalitesi eminim sizinde hoşunuza gidecektir. Görüntü kalitesi ise gündüz çekimlerinde çok başarılı. Ben gündüz çektiğim videoları hiç paylaşmadım, o yüzden Youtube’da SJCAM markalı diğer kameralarla yapılan karşılaştırma videosunu ekliyorum:

Gündüz çekimlerinde M20’nin, üst seviye kameraları aratmayacak bir performansı var.

SJCAM M20 Aksiyon kamerasında uzun pozlama yapmak

En ucuz aksiyon kameralarından biri olan SJCAM M20 ile uzun pozlama da çekilebiliyor. Kameradaki uzun pozlama özelliği ile şimşek ve yıldırım fotoğrafları çekmek mümkün. Hatta zifiri karanlık olan, yani hiç ışık kirliliği olmayan bir mekanda yıldızların uzun pozlamasını çekebilirsiniz bu kamera ile.

Çektiğim bazı şimşek fotoğrafları (Tıklayıp büyük halini görebilirsiniz):

SJCAM M20 Uzun Pozlama - Şimşek ve Yıldırım Fotoğrafı
SJCAM M20 Uzun Pozlama – Şimşek ve Yıldırım Fotoğrafı
SJCAM M20 Uzun Pozlama - Şimşek ve Yıldırım Fotoğrafı
SJCAM M20 Uzun Pozlama – Şimşek ve Yıldırım Fotoğrafı
SJCAM M20 Uzun Pozlama - Şimşek ve Yıldırım Fotoğrafı
SJCAM M20 Uzun Pozlama – Şimşek ve Yıldırım Fotoğrafı

Nasıl uzun pozlama yapılır?

Kameranızın sabit bir şekilde durması çok önemlidir. Fotoğraf  modundayken alt ok tuşuna basıp; çıkan menüden Pozlama süresi (Exposure Time)’ı 10 saniye yapıyoruz.
Bu aşamadan sonra çektiğiniz fotoğrafların çekim süresi yaklaşık 10 saniye kadar sürecektir.  Kamerayı sabitlediyseniz, gökyüzüne doğrultup ilk uzun pozlama fotoğrafınızı çekebilirsiniz. Havadaki uçakların ışıkları, yoldan geçen arabaların ışıkları, yürüyen insanların silüetleri ve bütün ışıklar bu 10 saniyelik süreçte fotoğrafınıza yansıyacaktır. Genellikle hareket halindeki ışıklar uzun bir çizgi şeklinde gözükür. Uzun pozlama ile bu kamerada gündüz fotoğraf çekemezsiniz, sırlar dünyası gibi bembeyaz görüntü alırsınız. Unutmayın, zifiri karanlık uzun pozlama fotoğraf çekimi için en iyi ortamdır. Pozlama süresini 30 saniye yaparak zifiri karanlıkta yıldızları çekebilirsiniz, hatta Milky Way’i bile görüntüleyebilirsiniz.

SJCAM M20 aksiyon kamerası Fiyatı

Bu kameranın 2018 Ekim ayı güncel fiyatı 699 TL
Teknostore linki: https://www.teknostore.com/products/sjcam-m20-aksiyon-kamerasi (699 TL)
Hepsiburada linki: https://www.hepsiburada.com/sjcam-m20-wi-fi-4k-aksiyon-kamerasi-kirmizi-p-HBV0000049EOD (599 TL)

SJCAM M20 aksiyon kamerası hangi alanlarda kullanılır?

  • Kask kamerası (Kafa kamerası): Motovlog kamerası olarak kullanılır, Motosiklet kamerası
  • Su altı kamerası: Su altı kılıfı ile 40 metre kadar su geçirmez kamera.
  • Bisiklet kamerası: Bisiklet gidonuna takabileceğiniz aparat kutusundan çıkıyor. Kafa kamerası olarakta bisiklette kullanabilirsiniz.

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir