raspberry-pi-ile-kullanilabilecek-isletim-sistemleri
Yazılım

Raspberry Pi ile Kullanabileceğiniz 11 İşletim Sistemi

Raspberry Pi ile Kullanabileceğiniz 11 İşletim Sistemi

Bildiğiniz üzere Raspberry Pi yaklaşık 40 dolara alabileceğiniz ufak bir bilgisayar. Bu yazımızda Raspberry Pi ile hangi işletim sistemlerini çalıştırabileceğinizi araştırıp listeledik.

ARM Tabanlı İşletim Sistemleri

Raspberry Pi ARM tabanlı bir bilgisayar olduğu için, yaklaşık 80 tane farklı ARM tabanlı işletim sistemini çalıştırabiliyor. Tamamını listeleyemeyeceğimiz için şimdilik en yararlı 11 tanesinin listesini yaptık.

Raspberry Pi Organizasyonu tarafından önerilen ve varsayılan olarak gönderilen işletim sistem Raspbian bir diğeri ise Ubuntu MATE. Debian tabanlı işletim sistemi istemiyorsanız Pidora ve Arch Linux ARM‘yi de tercih edebilirsiniz.
“Komşularımın Wi-Fi şifresini kırcam ben” 😀 diyorsanız tabii ki Kali Linux‘un ARM versiyonu da var. İçerisinde pek çok penetrasyon test aracını barındırdığını söylemeye gerek yok sanırım.

Raspberry Pi İle Medya Merkezi

Raspberry’nizi medya merkezi olarak kullanıp dizi, film izleme, IP TV izleme ve benzer işleri yapmayı düşünüyorsanız openELEC işletim sistemi tam size göre! OpenElec, Kodi tabanlı bir işletim sistemidir.

Raspberry Pi İşletim Sistemleri: openElec Nasıl Kurulur?

RISC OS Pi ARM İşletim Sistemi

RISC OS ARM işletim sistemi

İlk olarak 1980 yılında Cabridge Üniversitesinde geliştirilen RISC OS; ARM işlemciler için sunulan ilk işletim sistemiydi. Acorn Archimedes firmasının desteğiyle geniş bir alana yayıldı ve pek çok bilgisayarda varsayılan olarak sunuluyordu, hatta eğitim kurumlarında bile kullanılıyordu. Taa ki Windows 1990 ortalarında tahtından edene kadar.

RISC OS işletim sistemini kullanırken scroll tuşu çalışan bir mouse ile kullanmanız tavsiye edilir. NOOBS kurucusu ile yükleyebilirsiniz, indirmek için tıklayınız.

Plan 9

Plan 9 işletim sistemi, masaüstü işletim sistemlerine alternatif arıyanlar için geliştirilmiş UNIX benzeri bir sistemdir. Orjinal UNIX’in arkasındaki takım tarafından geliştirilmiştir.

Plan 9 işletim sistemini kurmak için buraya tıklayınız.

Raspberry Pi ile Atari Oyunları Oynamak

Eski oyun konsollarından ilham alınarak ve hatta onların sistemlerini emüle eden işletim sistemleri mevcut. Retro oyunları oynamak için işletim sistemi arıyorsanız, bütün emülatörleri bu başlık altına topladık. Seçin beğenin alın:

RetroPi en çok bilinen emülatörlerden birisidir. RetroPie ile 80’ler, 90’lar ve 200’lerin başında çıkan nostaljik oyunlar oynanabiliyor.

Lakka sayesinde Raspberry’nizi full donanımlı bir konsol emülatörüne dönüştürebilirsiniz. Arch Linux tabanlı bir sistemdir.

PiPlay ise bir diğer oyun konsolu emülatörü işletim sistemidir.

FreeBSD

BSD işletim sistemi Linux tabanlı olmamasına rağmen Linux gibi görünüp, Linux gibi çalışan bir sistemdir. Çok geniş bir alanda kullanımı mevcuttur. Açılımı ise Berkeley Software Distribution olan bu işletim sistemi dünya çapında önemli bir kullanım oranına sahiptir.

Hatta FreeBSD kodları PlayStation 3, Nintende Switch ve macOS gibi önemli işletim sistemlerinde kullanılmıştır.

Komut satırı üzerinden kullanılabilen bir işletim sistemidir. Komut satırından kullanma deneyimini geliştirmek için pek çok yeteneği vardır bu işletim sisteminin. FreeBSD’yi cihazınıza kurmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Chromium OS

Genellikle netbooklarda ve notebooklarda kullanıldığını gördüğümüz Chrome OS ile aynıdır. Chrome OS üzerinde bulunan, bulut tabanlı uygulamaların hepsine Chromium OS ile Raspberry Pi’da ulaşabilirsiniz.

Chromium OS projesi hala geliştirme aşamasında olduğundan yeni özellikler eklenebilir veya silinebilir, Chromium OS indirmek için buraya tıklayınız.

Windows 10 IoT Çekirdeği

Microsoft’un Raspberry Pi için hazırladığı Windows 10’un nesnelerin internetine yönelik tasarlanan komut satırından çalışan gömülü versiyonunu kullanabilirsiniz. Masaüstündeki Windows 10 mu sandınız? 😀 Hayır öyle değil ama bunun da sadece grafik arayüzü yok, komut satırından her işinizi görür. Windows 10 IoT Core kurulumu için buraya tıklayınız.

Raspberry Pi Android

Raspberry Pi üzerinde Android 7.0 Marsmallow çalıştırmak mümkün. Uydu alıcılarında bile çalışan Android, yine bizi şaşırtmıyor; tabii ki Raspberry Pi’da da çalışır!

Raspberry Pi Android kurulumu için buraya bakınız.

Devamını ekleyeceğim, üşendim kusura bakmayın. Bunlar işinizi görmez mi şimdilik?

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir