PUBG Lite Global Shader Cache Hatası Çözümü
Oyun

PUBG Lite Global Shader Hatasının Çözümü

PUBG Lite Global Shader Hatasının Kesin Çözümü

Pubg Lite bildiğiniz üzere 23 Mayıs’ta Türkiye sunucularını açıp; bilgisayar oyuncuları ile buluştu. Oyunu ilk kez çalıştıran bazı oyuncuların farklı hatalar ile karşılaştığı görülüyor. Bu hatalardan birisi de PUBG Lite’ı açtığınızda karşınıza çıkan “The global shader cache file” ile başlayan hatanın kesin çözümünü bu yazımızda anlatıyoruz.

Eğer PUBG Lite oyununu açtığınız sırada karşınıza Global Shader Cache File ile başlayan hata çıkıyorsa bu yöntemleri uygulayarak kesin çözüme ulaşabilirsiniz. Karşılaştığınız hata, bu ekran görüntüsündeki gibidir:

pubg lite global shader cache file is missing hatası çözümü

PUBG Lite Global Shader Hatası Çözümü

Öncelikle oyunun sadece DirectX 11 ile çalışabileceğini hatırlatalım.

  • Bilgisayarınızın destekleyip desteklemediğini öğrenmek için başlat menüsünü açıp; “dxdiag” yazın ve enterlayın.
  • Açılan ekranın en alt kısmında DirectX sürümünü görebilirsiniz. DirectX 11 değilse maalesef oyunu çalıştıramazsınız.
  • Eğer orada DirectX 11 yazıyorsa yapmanız gereken tek şey DirectX’in yazılımını güncellemek olacak, bunu nasıl yapacağınızı kısaca anlatalım.

DirectX Sürümünü Güncelleme

Windows 7 işletim sistemini kullanıyorsanız buradaki linke tıklayarak indirdiğiniz Windows güncellemesini yüklemelisiniz. Bu güncelleme size en son DirectX yazılımının yüklenmesini sağlar.

Windows 10 kullanıyorsanız ayrıyetten indirebileceğiniz bir link bulunmuyor. Bunu ancak Windows Update yazılımı ile yapabilirsiniz. Güncelleştirmeleri kontrol edin, yeni bir DirectX sürümü çıktıysa bunu indirmelisiniz. Detaylı bilgi için buradaki yazıya göz atınız.

Ayrıca PUBG Lite’ın resmi sitesindeki indirme sayfasında da DirectX indirme linkleri bulunuyor, sitedeki bu sayfadan da DirectX güncellemesini yapabilirsiniz.

  Oyun Oynayarak Para Kazanmak: Tek Drop İle 2000 TL Nasıl Kazandım?

DirectX güncellemesini yaptıktan sonra sorununuz çözülecektir, oyunu çalıştırıp oynamaya devam edebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz. 🙂