nesnelerin-interneti-iot-nedir-teknojen
Teknoloji

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin interneti kısaca, internete bağlı nesnelerin oluşturduğu geniş bir ağdır. Fiziksel objelerden alınan verilerin dijital verilere dönüştürülmesine genel olarak nesnelerin interneti (IoT) ya da objelerin interneti denir.

Nesnelerin interneti için şöyle basit bir örnek verelim:

Sabah sizi uyandıran alarmı kapattınız, alarmınız kahve makinasına sizin uyandığınızı bildiriyor. Kahve makinası da siz uyanır uyanmaz sizin sabah kahvenizi hazırlamaya başlıyor. Bu örnek IoT için çok basit oldu. 🙂

2016 yılında internete bağlı tamı tamına 17 milyon tane cihaz bulunuyordu. 2020 yılında bu rakamın 100 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Nesnelerin internete bağlanabilmesi yeni birşey değildi; fakat artık eskisinden çok daha fazla cihaz internete bağlanabiliyor.

Nesnelerin interneti hareketinin asıl amacı, nesnelerin diğer nesnelerle olan iletişimini sağlamak; bu sayede insanların da diğer insanlarla bağlantı halinde olmasını kolaylaştırmak diyebiliriz. Hayatınızı kolaylaştırabilecek, verimli hale getirebilecek pek çok IoT uygulaması mevcut.

Gelecek Değil, Bugün!

Objelerin interneti teknolojisinden faydalanmak için geleceği beklemeye gerek yok. Günümüzde de bunları zaten yapabiliyoruz! Akıllı termostatları cep telefonundan kontrol edebiliyoruz, akıllı ampülün ışık rengini değiştirebiliyoruz. Eve girdiğimizde akıllı lambamız eve geldiğimizi anlayıp odayı aydınlatıyor.

Akıllı Şehirler

Biz insanoğlu hayatımızı kolaylaştırmak için IoT ile akıllı şehirler inşa etmeye çalışıyoruz. Akıllı şehirler ile şehirler; yüzbinlerce farklı sensör sayesinde şehirler daha verimli, güvenli ve ekonomik hale getirilmeye çalışılıyor. Örnek vermek gerekirse; trafik lambaları otonom arabanıza durması gerektiğini iletir, arabanız otomatikman duracaktır. Yol üzerindeki basınç sensörleri trafik yoğunluğunu ve yolun stabilitesini ölçüp geliştirilmesi için gerekli istatistikleri oluşturur. Akıllı şehir lambaları sadece gerektiğinde aydınlatır.

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir