Hotspot internet paylaşımı ücretli mi olacak? Turkcell, Vodafone, Türk Telekom
İnternet

Hotspot İnternet Paylaşımı Ücretli mi Olacak?

Hotspot İnternet Paylaşımı Ücretli mi Olacak?

Hotspot veri paylaşımı yani telefonlar arası internet paylaşımı sağlayan hotspot özelliğinin telefon operatörleri tarafından internet paylaşım kotası adı altında ücretlendirileceği iddiası gündeme geldi. Bu bilgi ne kadar doğru, ne kadar yanlış sizin için derinlemesine araştırdık.

İlk olarak Hardware Plus’ın dün paylaştığı bir videoda mobil internet paylaşımı için 15 Ocak 2019 tarihinden itibaren aylık 9 TL alınacağına dair bir iddia ortaya atıldı. Turkcell’de çalışan bir arkadaşından ses kaydı alması aracılığıyla, böyle bir ücretlendirme yapılacağı bilgisini öğrenen takipçinin mesajıyla ortaya çıktı.

Telefonunuzda kullandığınız mobil veri bağlantısını diğer telefonlarla paylaşmayı sağlayan hotspot paylaşım (wi-fi paylaşımı) özelliğinden bahsediyoruz. Bu güne kadar ücretsiz bir şekilde kullandığımız hotspot veri paylaşımı (tethering olarak da bilinir) özelliği için aylık 9 TL karşılığında ek bir paket ile paralı kullanım yapılacağından bahsediliyor.

Hotspot İnternet Paylaşımı Paralı mı Olacak?

Turkcell faturalarının sol altında bulunan “mesajınız var” kutucuğundan bu bilgilendirmenin yapıldığı öne sürüldü. Ekşi Sözlük‘te de bu konu tartışılmaya başlandı ve Turkcell müşteri hizmetleri ile yapılan bir görüşmenin ses kaydında bu ücretlendirmenin yapılacağı söyleniyor.

Güncelleme 25.12.2018: Artık kesinleşti, müşteri hizmetleri direkt bu konuda bir bilgilendirme yapıyor. Detaylı bilgi için Turkcell duyurusu.

Mobil veri paylaşımı – hotspot paralı mı olacak

Hotspot İnternet Paylaşımı Ücretli Oldu Mu?

Henüz böyle birşeyin olacağı kesinleşmiş değil tabii ki. Videoyu izledikten sonra Turkcell sitesinden son ödeme tarihi 24 Aralık olan faturamın PDF dosyasına göz attım. Söz konusu mesaj benim faturamda gözükmüyordu. Ayrıca Turkcell’in ve diğer operatörlerin sitelerine son 1 ay içerisinde eklenen bütün içerikleri inceledim. Bu tarz bir kampanya, bilgilendirme vb. içeriklere ulaşamadım maalesef. Yani henüz kesinleşen birşey yok fakat böyle birşeyin olma ihtimali kesinlikle var. Kesin bir sonuca ulaşabilirsem yazıyı tekrar güncelleyeceğim.

Hardware Plus videosu için bkz.

Yurtdışında Bazı Yerlerde Bu Özellik Zaten Paralı!

Avrupa’da bazı ülkelerdeki operatörlerde söz konusu internet paylaşımı zaten ücretli olarak sağlanıyor. Ocak 2019’da ülkemizde de bu konuda bir adım atılırsa fazla şaşırmamak gerek.

Adil Kullanım Kotası belasından ülkecek kurtuluyoruz derken başka bir zorluk çıkıyor karşımıza, bu levelı da geçeriz umarım. 🙂

Konu hakkında yeni detaylar geldiğinde yazıyı güncelliyor olacağım.
Saygılarımla.

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

This Post Has 4 Comments

 1. Artuk Reply

  yalnız diğer ülkelerde sınırsız paketlere paylaşım ücretli, haklı olarak.

  biz zaten sınırlı paketi satın almışız neyin ek ücreti??? neyin kafası bu anlamak zor! operatörler iyice zıvanadan çıktılar BTK göreve!

 2. zortingen Reply

  Bu haber yalan gibi duruyor. Turkcell fatura kağır formatı A4 fakat burdak yazı daha dar alanda yazılmış. Faturadaki kurumsal font rengi gri, ama burada font rengi siyah.

  • Hakan Reply

   Maalesef yavaş yavaş resmiyet kazanıyor. Turkcell müşteri hizmetlerine soran pek çok kişi aynı yanıtı alıyor. İlkte benimde aklıma yalan olabileceği gelmişti; fakat durum öyle değilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir