helyum-iphonelari-bozuyor-teknojen
Teknoloji

Helyum iPhone Telefonları Bozuyor!

Helyum iPhone telefonları bozuyor! Evet, yanlış duymadınız!

Chicago yakınlarındaki Morris Hastanesi’nde Sistem uzmanı olarak görev alan Erik Wooldridge, hastaneye yeni gelen MRI makinesinin kurulumunu yaptığı sırada; diğer çalışanlardan cep telefonlarının çalışmadığı yakarışlarını duyar. İlk aklına gelen şey kurulumunu yaptıkları MRI cihazının bir EMP yani elektromanyetik darbeye sebep olduğunu düşünüyor ve paniğe kapılıyor.

helyum-iphonelari-bozuyor2-teknojen
MRI cihazı

Ama yaptıkları kontrollerde böyle birşey olmadığı kanısına varıyorlar. Ardından ufak çaplı bir araştırma ile çalışmayan telefonların tamamının iPhone olduğunu öğreniyor, kendi android telefonuna bakıyor ve android telefonlarda herhangi bir sorun olmadığını farkediyor. 40 ayrı iPhone bu olayda ağır yaralanıyor, bu durumu gören teknisyenimiz şok oluyor. Hatta bu sırada bazı Apple saatler bile sorun çıkarmaya başlamış.

“Hayatımda pek çok garip teknik sorun gördüm ama böylesine rastlamadım! Kimseden de böyle birşey duymadım!” diyor bu anlar için Wooldridge. “Hasar gören telefonların davranışları oldukça enteresandı. Hatta bazıları tamamen bozuldu. Şarja taktığımda bile hiçbir tepki alamıyordum telefonlardan.” diye ekliyor Wooldridge. “Yaşam belirtisi gösteren bazı iPhonelarda ise hücresel veri, wi-fi gibi özellikler çalışmıyordu.”

Sorunun neden kaynaklanabileceğini araştırmaya başlayan Wooldridge, Reddit forumlarına yaşadığı sorunu yazıyor. MRI makinesini soğutmaya yarayan sıvı helyumun sızmış olabileceğini ve bu sebeple sorun yaşanmış olabileceğini diğer teknisyenlerden öğreniyor. Kurulumunu yaptıkları MRI makinesinde yaptığı araştırmalar sonucunda bir sıvı helyum sızıntısı olduğunu ve etrafa yayılmış olabileceğini farkediyorlar.

helyum-iphonelari-bozuyor3-teknojen
MRI cihazı sıvı helyum kurulumu

Hangi modeller?

Bu olaydan ağır yaralanan iPhone telefonların bazıları yavaş yavaş düzelmeye başlamış ama sorunları tamamen düzelmemiş. Bazı telefonlarda hizmet çekmeme sorunu, Apple saatlerde ise dokunmatik çalışmama sorunu baş göstermiş, olaydan günler sonra bile bu sorunlar devam etmiş.
Cihazların modellerini ayırıp hangi modellerin zarar gördüğüne bakılıyor ve iPhone 6 ve üzeri telefonlar ile birlikte iWatch 0 ve üzeri akıllı saatlerin etkilendiğini görüyor. Bir kişide iPhone 5 telefon varmış ve hiçbirşeyden etkilenmemişti.

Sorun neden kaynaklanıyor?

Erik Wooldridge bu olayı biraz daha araştırır ve telefonların içerisindeki ‘MEMS’ yani “mikro elektro-mekanik sistemler” yüzünden olabileceğini öğrenir. Bu mikro elektromekanik sistemler dünyanın en ufak mekanik parçalarıdır ve çok hassastırlar. Wooldridge’in ilk teorisi helyum moleküllerinin bu çipleri etkileyip işleyişlerini bozmasına sebep olmasıydı. Telefonların içerisindeki jiroskoplar ve ivmeölçerler bu tarz mikroelektromekanik sistemler ile yapılıyor. Android telefonlarda da bu parçalar var. Neden sadece iPhone’larda soruna sebep oluyor ki? Buradaki sorunun sebebi, çok büyük bir ihtimalle Apple’ın iOS’de bir yazılım hatası yapması olabilirdi. Sensörlerden veri alamadığında veya hatalı veri aldığında telefonun çökmesine sebep olan bir hata. Ayrıca aynı hatayı watchOS’da da yapmışlardı. Böylelikle Apple’ın yazılım hatalarına bir yenisini daha ekleyebiliriz.

Saygılarımla.

Kaynak: https://ifixit.org/blog/11986/iphones-are-allergic-to-helium/

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir