SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 13:40

Sağlığa Faydalı 6 Harika

Bu bitkiler canlı hava temizleyicileri. Hava kirleticileri/zehirleri astım, alerji, üreme ve nörolojik bozukluklar gibi birçok hastalıkla da ilişkili.

Sağlığa Faydalı 6 Harika

Evinizin içersindeki havanın dışarıdan daha pis olma ihtimalini biliyor muydunuz? Oda spreyleri, ağır çözücü temizlik maddeleri, vinil yer döşemeleri gibi toksik kimyasallar sahibi olan mamüller evinizdeki havayı kirletir.


Hal bu tür olunca dinlenmek amacıyla kendimizi attığımız evlerimizde daha da yorgun oluruz. Daha stresli, gerin hem de huzursuz oluruz. Çünkü soluduğumuz hava pisdir. Bu havayı temizlemek amacıyla kesinlikle evimizi her gün havalandırmalıyız fakat, günde sabahları 1 kere havalandırmak her vakit yeterli olmaz.


Bunun amacıyla diğer bir çözüm bulmak lüzumebilir. İşte bu noktada yardımımıza gene çiçekler koşacak. Bazı iç mekan bitkilerinin evinizin içersindeki havayı natural yollardan temizler. Sizin hiç birşey yapmanıza lüzum yok, yalnızca bu bitkileri evinizde bulundurmanız yeterli...


Amerikan uzay ve havacılık dairesi NASA evdeki havayı temizleyen bitkiler üstüne bir inceleme yapmış. İşte bu incelemedan çıkan ve süregelen sarfedilen çiçeklerin listesi;

Aloe vera
Kısa köklü ve etli yapraklı olan aloe vera çiçeği, yüzlerce yıldır seçenek tıpçılar doğrultusundan kullanılmaktadır. Aloe vera jelinin iyi gelmediği sorun anında anında yok denecek kadar azdır. Bilhassa hafif yanıklar ve yaralara iyi geldiği belirtiliyor.


Tek faydası da bu değil. Aloe vera varolduğu yerdeki atmosferi – havayı temizliyor. Çok az miktardaki su ile bakabileceğiniz aloe verayı büroda ya da evinizde yalınlıkla yetiştirebilirsiniz.


Sarmaşık

Sarmaşığı genelde bahçelerde ya da binaların haricinde görmeye alışkınız. Ancak kapalı mekanlarda da yetiştirmek mümkün. Sürekli yeşil kalan sarmaşık varolduğu ortamın havasını temizleyen bir bitki türüdür. Onun yoğun bitki örtüsü başarılı bir şekilde havadaki kirleticileri ve kimyasalları emer.

Bu bitki havayı filtre ederek benzen, karbon monoksit, formaldehit, trikloroetilen, ksilen ve tolüen gibi zararlı kimyasalların ortadan kaldırılmasını sağlar. Hatta havadaki sigara dumanının temizlenmesine yardımcı olur.

Bu bitki çok yalın büyür ve az yer kaplar. Büyümek amacıyla orta derecede sıcaklığa ve orta güneş ışığına lüzumsinimi vardır.

Çiçeği büyütme adımında bol sulayarak toprağını nemli tutun. Daha ardından sıhhatli tutmak amacıyla derli toplu olarak sulayın ve gübre verin.

Yelken çiçeği

Yelken çiçekleri çok çok ışık ile su istemeyen beslemesi son derece yalın çiçeklerdir.


NASA doğrultusundan yapılan bir incelemeye göre yelken çiçekleri varolduğu yerdeki benzen, formaldehit ve amonyağı temizlemektedir.

Aşk Merdiveni 

Aşk merdiveni aynı vakitte en verimli hava temizleyicilerinden biri olarak kabul edilir. Bu yapıştırıcıların ve preslenmiş ahşap mamüllerinin varolduğu ortamlardaki formaldehit maddesinin çıkarılmasında son derece etkilidir.

Ayrıca havadaki ksileni ve tolueni temizler. Hatta topraktaki, civa ve arsenik gibi zehirli metalleri kaldırabilir.

Çiçek büyümek amacıyla çok çok güneşe lüzumsinim duymak. Bu amaçla evin yada büronun her yerinde besleyebilirsiniz. Toprağını nemli tutmak amacıyla derli toplu olarak sulamanız lüzumiyor. 2 haftada bir, dengeli bir şekilde gübre verin. Bitkiyi sıcak havanın yanı sıra soğuk hava akımlarından da koruyun.

Dekoratif bir neden olarak kullanmak amacıyla asılı sepet içersinde tutabilirsiniz.

Patos sarmaşık

Sürekli yeşil kalan bir diğer bitki olan patos sarmaşık benzen, formaldehit ile ksilen gibi kimyasal bileşikleri temizliyor.

AdminAdmin