SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 14:13

O Kadar Temizliyorum

Yiyecek artıklarının giderlerde birikmesi, yağların borularda donması ve tesisat sorunları gibi sebeplerle oluşan lavabo kokusundan bir türlü kurtulamıyorsanız, "O kadar temizliyorum, gene de koku yapıyor" diyorsanız bu tamamen doğal çözümlere de şans vermelisiniz.

O Kadar Temizliyorum

Her ne kadar ilgi etsek de her türlü atık geçtiği amacıyla lavabolarımızda zaman amacıylade pis kokular oluşmaya başlar. Aşırı kimyasal olan lavabo açıcılar boğazımıza zarar verilen gibi kötü kokuları da gidermez. Doğa gene bize yardımcı olarak lavabolarımızda ki kötü kokuları gidermeye yardımcı olur.


Lavabo Kokusunun Nedenleri
Mutfak lavabo giderinin yağlanması
Lavabo altındaki sifonda su birikmemesi
Az sarfedilen lavabolarda sifondan koku gelmesi
Mutfak lavabo sifonunda yemek artıklarının olması
Lavabo sifonun tam olarak yerine oturmaması
Lavabo tıkanıklığı

Yukardaki maddeler mümkün lavabo kokularının nedenleridir. Bu nedenler ortadan kaldırılmadıkça lavabo kokusu giderilmez. İşte size bu nedenleri ortadan kaldıracak en etkili natural yöntemler...

Kahve Telvesi ve Sıcak Su

Öncelikle kendinize şu şekilde bol köpüklü bir Türk kahvesi pişirin. Falınıza da baktıktan sonra kahve telvelerinizi sakın dökmeyin! Kahve telvelerinizi lavaboya dökün.

Lavabonuza döktüğünüz telveyi bir oran sıcak su ile gidererek lavabonuzda biriken yağlardan ve kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Limon Kabukları ve Su

Limon kabukları ile ovduğunuz lavabonuza bir oran sıcak su dökerek hem kötü kokulardan kurtulmuş olursunuz. Hem lavabolarınızı parlatın hem de kötü kokulardan kurtulun.


Karbonat ve Sirke

1 çay bardağı karbonatı lavaboya dökün. Üzerine 1 su bardağı karbonatı da ekleyin ve köpürtün. Sıcak suyuda ekledikten sonra birkaç dakika bekleyin. Giderden borulara ulaşan bu karışım lavabolarınızı açarak kötü kokuları da giderir.

Limon Suyu ve Karbonat

2 çay bardağı limon suyunu ufak bir cezvede ısıtın. 1 su bardağı karbonatı ekleyip eritin. Köpük durumuna getirdiğiniz karışımı lavaboya dökün ve 10 dakika kadar bekletin.

Musluğunuzu açıp lavabonuzu temizlediğinizde biriken yağların aktığını ve kötü kokuların kayboldupunu fark edeceksiniz. (Karışımın ellerinizle ilişki etmemesine ilgi edin.)

Karbonat, Sirke, Tuz

Lavabo borularını tıkayan yemek artıklarından ve bundan dolayı onların yarattığı kötü kokulardan kurtulmanın başka bir yolu da tuzlu bir karışımdan geçiyor.

Bunun amacıyla evvelce bir tencerede su ısıtın. İçine bir su bardağı sirke ve bir avuç ekleyin. Karbonatı da ekleyerek ısınan suyu lavabodan dökün. Sıcak su amacıylae karışan bu karışım borulardaki artıkları temizleyecek ve donmuş yağı da çözecektir.

Bu mühim bilgi ve yöntemlerden daha çok bireyin faydalanması amacıyla, beğenip, paylaşmayı unutmamalısınız lütfen...

AdminAdmin