SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 02:44

Kökünden Yaprağına Kadar Her Derde Deva

Çiğ, haşlanmış ve fırınlanmış olarak yenebilir, veya sıkılıp suyu içilebilir. Pancar, güçlü tıbbi özelliklere sahip olduğundan son derece sağlıklıdır ve çok sayıda rahatsızlık ve hastalığa iyi gelir.

Kökünden Yaprağına Kadar Her Derde Deva

Kırmızı pancar, amacıylade son derece kuvvetli vitamin ve mineralleri barındıran bir sebzedir. Her ne şekilde tüketilirse tüketilsin bilhassa yüksek bir antioksidan özelliğine sahip bulunduğundan kaynaklı hem beden amacıyla son derece sıhhatlidır hem de pek çok hastalığa karşı kalkan vazifiyeti görmektedir.

Kırmızı pancar olarak adlandırılan pancar türüne kırmızı rengini veren pigmentler vasıtası ile sebzenin genel olarak kansere karşı son derece etkili bir yapısının bulunduğunu söylemek mümkündür. Genellikle A, B, C ve P vitaminleri yönünden son derece varlıklı bir içeriğe sahip olan kırmızı pancar pek çok hastalıkta mücadele etkili olmasının yanı sıra bağışıklık düzeneğinin de güçlenmesinde büyük bir ciddiye sahiptir.
Kırmızı Pancarın Sağlığa Faydaları

1-Kanser ile mücadele son derece etkili bir yapıya sahiptir. Genellikle sebzeye yoğun olarak kırmız rengini veren pigmentlerin kanserli hücrelerin üremesini durdurmada ve hücrelerin oluşumunun önüne geçmede son derece etkilidir.2-Bağışıklık sistemini güçlendirerek detaylı hastalıklara karşı daha kuvvetli olmasını sağlar. Genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi kış hastalıklarında hem hastalığın oluşum sürecinde hastalığın daha kısa sürede atlatılmasına yardımcı olur hem de hastalığın tekrarlamasının önüne geçer.

3-Vücutta iltihap ve enfeksiyon oluşumunun önüne geçer.

4-Genellikle kırmızı pancar suyunun hiper tansiyon amacıyla son derece yararlı bulunduğu bilinmektedir. Kırmızı pancar suyunun havuç suyu ile karıştırılarak tüketilmesi neticesinde ise alyuvarların sayısında artış ortaya gelmektedir.  Yani anemi ile de mücadele eder ve bedeni toksinlerden arındırır.


5- İlerleyen yaşla beyine giden kan akışı yavaşladığından bilişsel fonksiyonlar giderek azalıyor.  Beyin hücrelerinin kanlanmasındaki azalma bunama ve Alzheimer ile ilişkilendiriliyor.


Vücudumuzda nitrik oksit miktarındaki azalma beyine giden kan akışını ve beyindeki hücresel iletişimi bozabildiğinden, bu hal kronikleşirse beyin hasarı ve bilişsel fonksiyonlarda bozulmaya namacıyla oluyor. Kırmızı pancar içeriğindeki nitratın bedende nitrik okside dönüşmesi vasıtası ile beynin kanlanması ve bilişsel işlevlerine en elverişli şekilde yürütülmesinde mühim rol oynuyor.


Yapılan bilimsel araştırmalar, potasyum yönünden varlıklı besinlerin tüketmenin ve sodyumu kesmenin, kalp hastalıkları ve inme tehlikesini % 21 düşürebileceğini gösteriyor.


7- Hem de yaşlanmayı yavaşlatır ve kan damarlarını korur. Pancar, antioksidan, selüloz ve sindirimi artıracak özel bir lif türü olan pektin yönünden varlıklıdir.


8- Bu sıhhatli sebze, yağlı karaciğer hastalığına karşı da korur. Pancar kan akışını hızlandırır, kolestrol seviyelerini düzenler ve karaciğer sağlığını korur.

AdminAdmin