SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-02-2023 01:18

KİNOA NEDİR? KİNOANIN FAYDALARI NELERDİR?

TÜM DÜNYADA MUCİZEVİ BİTKİ OLAN YERİNİ ALAN "KİNOA"YI YAKINDAN TANIMAYA NE DERSİNİZ? İŞTE TÜM BİLMENİZ GEREKEN NOKTALARIYLA KİNOA...

KİNOA NEDİR? KİNOANIN FAYDALARI NELERDİR?

Kinoa nedir?

Kinoa yenilebilir tahıla benzer ama buğdaygillerden olmayan ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakın bir bitkidir. Bolivya, Peru, Ekvador ve Kolombiya'nın And Dağları üstündeki yörelerinde yetiştirilir. Gıda sayısal değeri son derece yüksektir. İçerisinde amino asitler bol miktarda kalsiyum, demir ve A, B, C, D ve K gibi nerdeyse bütün vitaminleri bulundurur.


Kendine özgü bir aRomaya sahip olmamakla eş güdümlü yoğun bir tadı da yoktur. Pirinç gibi pişirilerek tüketildiği gibi salatalarda yemeklerde ve her türlü tatlılarda da kullanılabilir.

Kinoa nasıl pişirilir?

Kinoayı ilk olarak yarım saat suda bekletin ve bol soğuk suda yıkayın. Bu sayede kabuğundaki maddenin niçin bulunduğu acılık gidecektir.

Bir ölçü kinoaya 2 ölçü sıvı eklenmelidir. Kinoa, kısık ateşte aşağı yukarı 15 dakika pişirilmelidir. Kinoa paketlerinin üstünde de nasıl pişireceğinizi izah eden tanımlar yer almaktadır.

Kinoa hangi hastalıklara iyi gelir?

Bitkisel besinler arasında en yüksek proteine sahip olan kinoa, bedenimizin üretemediği bütün esas amino asitleri içermektedir. Kinoada tespit edilen lif kabızlığa iyi gelir. Kinoanın kansızlığa da iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğindeki kalsiyum kemik ve dişleri güçlendirir.

Süperoksit dismutaz enzimi ise yaşlanmayı geciktirici tesirleri bulunmaktadır ve cildi yıpranmaya karşı korur. Doku yenilenmesini sağlarken, serbest radikallerin hücreleri hırpalamasını engel olarak kanser hastalığını da önlemiş oluyor.

Ayrıca içeriğindeki lignin pek çok kanser çeşitlerine karşı koruyucu tesir göstermekte ve kalbi güçlendirmektedir.

Kinoa nerede bulunur?

Türkiye'de yeni yeni tanınmaya ve tüketilmeye başlanan kinoayı büyük marketlerde bulmak mümkündür. 100'den çok çeşidi olan kinoanın kırmızı, kara ve beyaz olmak üzere satılan 3 türü bulunmaktadır. Türkiye'de ise çoklıkla beyazı satılmaktadır.

Kinoanın faydaları nelerdir?

Her türlü kanser tehlikesini azaltır bilhassa meme kanseri.
Kalbi güçlendirir.
Kansızlık sorunu giderir.
Yüksek tansiyonu önler.
Kabızlığı önler.
Adet sancıları, ödem ve vücuttaki şişlikleri önler.
Yaşlanmayı geciktirir.

AdminAdmin