SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-02-2023 01:31

Katarakt, Göz kuruluğunu, Bulanık Görme ve Gece Körlüğünden Kurtulmak İçin...

Görme kalitenizi arttırıp, katarakt dahil bir çok göz hastalığına yakalanmamanın yolu A vitamini almaktan geçer. Çünkü A Vitamini, sağlıklı bir görüş için hayati önem taşır ve göz kuruluğunu, göz iltihaplanmalarını ve gece körlüğünü engeller. Bu vitamin, diğer bazı sağlık sorunlarının tedavisinde de yardımcıdır.

Katarakt, Göz kuruluğunu, Bulanık Görme ve Gece Körlüğünden Kurtulmak İçin...

Katarakt, göz bebeğinin gerisinde tespit edilen ve görmeyi gerçekleştiren natural göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir söyleyişle görüşün, buğulanmış bir camın gerisinden bakıyormuşçasına bozulmasıdır.

Katarakt, orta yaş üstü şahıslarda görülen bir göz hastalığı olmakla beraber;
Yenidoğan bebeklerde,
Şeker hastalarında,
Göze gelen fiziksel darbeler sonrasında,
Uzun süreli kortizonlu ilaç kullananlarda görülebilen bir göz hastalığıdır.

Gözde katarakt bulguları nelerdir?
Hastalığının ilerlemesi ve şiddetinin yükselmesine bağlı olarak zaman amacıylade görme yetisinin zayıf düşmeye başlaması,
Gözün eskiye nazaran ışığa daha çok duyarlı duruma gelmesi, yani ışığa maruz kalındığında gözde kamaşma ortaya gelmesi,
Küçük ya da büyük hiç fark etmez birtakım yazıları okumakta zorlanılması,
Nesneleri çift görmeye başlama,
Özellikle karanlıkta görme kaybının daha yoğun yaşanması, 
Renklerin olmasından değişik algılanması, solgun ya da sararmış bir şekilde görülmesi,
Başka amaçla gözlük kullananların lüzumlu itinalı kullanıma karşın gözlük numarasının bariz şekilde ilerlemesi

A vitamini açısından varlıklı ve görüş niteliğinizi geliştirmenize yardımcı olmak amacıyla bolca tüketilmesi gereken meyve ve sebzeler vardır. Bunların en faydalıları aşağıdakilerdir.

Domates : 

Domates vitamin ve mineral son derece açısından varlıklıdır ve kalorileri düşüktür. Yani, bir adet orta boy domates, günlük A vitamini gereksiniminin % 20’sini verir. Hem de domatesler Vitamin C ve likopenin kusursuz bir kaynaktır.

Kavun :

Kavun, vitamin ve gıda maddeleri açısından varlıklı fakat yağ ve kalorimetrede düşüktür. 1 büyük dilim kavun (yarım ay şeklinde) tavsiye edilen günlük A vitamininin % 120’sini karşılar.

Ciğer :

Sığır ciğeri, varlıklı C ve A vitamini kaynakları vasıtası ile ve kansızlık problemine da kusursuz bir çare. 100 gramlık bir ciğer, günlük A Vitamininin gereksiniminin % 300’ünü içerir.

Göbek salata :

Bir kase marul yalnızca 10 kaloriye sahiptir, Bu amaçla az kaloriyle çok kaliteli gıda ihtiyacınızı giderecek kusursuz, sıhhatli ve lezzetli bir sebzedir.

Şeftali :

Şeftali son derece besleyici bir meyvedir ve varlıklı bir potasyum, demir, magnezyum, C vitamini, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Hem de, orta boy bir şeftali, günlük ortalama bir yetişkinin gereksinim duyduğu A vitaminin miktarının % 10’nu içerir.

AdminAdmin