SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 12:28

Karanfilin Gerçek Bir Mucize Olduğunu Gösteren 6 Faydası

Bu yazıda karanfil nasıl seçilir, nasıl saklanır, cilde, saça ve sağlığa faydaları nelerdir bunları inceleyeceğiz. Karanfilin nasıl bir mucize olduğunu bu yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda sizde çok iyi anlayacaksınız. Her zaman evimizde bulundurmamız gereken bu küçük mucizeyi kimi zaman cebinizden bile eksik etmeyeceksiniz.

Karanfilin Gerçek Bir Mucize Olduğunu Gösteren 6 Faydası

Öncelik ile doğru karanfilleri nasıl seçeceğinizden ve nasıl saklayacağınızdan bahsedelim.

Karanfiller Nasıl Seçilir?

Yıllardır baharat dükkanlarında ve aktarlarda karanfilleri görüyoruz. Çoğunlukla tüm durumunda satılan karanfiller toz durumunda de bulunabilir. Fakat toz durumuna dönüşmüş olan karanfilin tesirleri çok çabuk kaybolabilir. Bu yüzden lüzumlu oldu vakit evinizde kendiniz toz durumuna getirmelisiniz. Diğer yandan toz karanfilin içerisine bazı durumlarda diğer baharat tozları da karıştırılabiliyor.


Taze ve kaliteli karanfili seçmek istiyorsanız baş parmak ve işaret parmağınızın arasına karanfilin çiçek yani baş bölümünü koyup sıkıştırdığınızda burnunuza tatlı bir karanfil kokusu gelmelidir. Doğru karanfili seçmenin diğer bir yolu karanfili suyun içerisine koymaktır.


Yukarıda kalırsa kaliteli bir karanfildir fakat aşağılara düşerse bayatlamış ve kalitesiz bulunduğunu anlayabilirsiniz. Bunlar kaliteli bir karanfili seçmeniz amacıyla size yardımcı olacaktır.

Peki, doğru ve kaliteli bir karanfil buldunuz ve aldınız. Eve gittiğiniz vakit nasıl saklamalısınız? Karanfil Nasıl Saklanmalıdır?

Karanfilleri gizlemek amacıyla hava geçirmez bir cam ya da plastik kap kullanmalısınız. Serin, karanlık ve kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz. Eğer ki öğüttüğünüz ya da toz olarak aldığınız bir karanfil ise buzdolabında saklamalısınız. Toz karanfili süratli bir şekilde tüketmelisiniz.


Karanfilin Sağlığa Faydaları

Karanfilin yalnızca baharat olarak aRoma verme suretiyle kullanıldığını sanıyorsanız bu yazıda karanfilin yararlarını okuyunca inanamayacaksınız!

Karanfil genelde yemek pişirmede, aRoma vermede ve diğer hedefler amacıyla yemeklerde süregelen olarak sarfedilen bir baharat türüdür.

Farklı olarak sigaralara tat verme suretiyle da eklenmektedir. Karanfilin yağı, antiseptik özelliktedir ve tıbbi hedefler amacıyla kullanılmaktadır. Karanfil bileşiminin %70-90’ı eugenol adlı bir bileşikten oluşmaktadır ve karanfilin güçlü, karakteristik aRomasını ve kokusunu verir.

Baharat olarak mutfakta kullanmanın yanı sıra seçenek tıpta hastalıkları, ağrıları tedavi etmek suretiyle çoğu alanda kullanılmaktadır.

1. Diş Ağrısını Azaltır

Karanfil, diş ağrısını azaltır. Tek yapmanız gereken birkaç adet tüm karanfili ağzınıza atın ve tükürüğünüzle yumuşatana kadar ağzınızda gezdirin. Ağrıyan dişinizin üstünde yumuşayan karanfili gezdirmeye çalışın. Bir diğer teknik ise birkaç tüm karanfili tülbentin arasına yerleştirin.

Çekiçle ya da diğer bir ağırlıkla karanfilleri parçalayın daha sonra tülbenti ağrıyan dişinizin üstüne koyun. Tutabildiğiniz kadar ağzınızda bekletin. Unutmayın, diş ağrınız amacıyla ilk yapmanız gereken bir diş doktoruna göstermektir.


Fakat ağrınızı geçiremediğiniz hallerde karanfilden yardım almanız ağrınızı rahatlatacaktır.

2. Bulantı ve Kusmayı Geçirir

Bulantı ve kusma geçici süreli bir problem, yediklerinizden kaynaklı olabilir. Fakat mide ve bağırsak rahatsızlığınızın başlangıç sendromu de olabilir.

Öncelik ile devamlı tekrarlanan bir durumsa hekiminize başvurmalısınız. Sindirim sisteminde yaşanan sorunların asıl namacıylai genelde bakterilerdir. İlaçlar her vakit çözüm ve rahatlama sağlamayabilir.


Bulantı, sindirim sorunlarıniz amacıyla natural tekniklerle tedavi olmak istiyorsanız karanfil ve bal karışımı mucizevidir. Çok evvelceden beri karanfil tozu ve bal karışımı bulantı amacıyla kullanılmıştır. Karanfil, anti-inflamatuar özelliğinin yanı sıra natural anestezik tesire sahiptir.


Bu tesir kusma esnasında mideden yukarı olan hareketin tersine dönmesini sağlar. Doğal balın anti bakteriyel özelliği bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Böylece mide de rahatlama sağlanır. Yapmanız gereken birkaç adet karanfili döverek toz durumuna getirdikten sonra bir tutam alıp 1-2 çay kaşığı natural bal ile karıştırmanızdır.


Bulantınız bulunduğu günlerde bunu yutabilirsiniz.

3. Ağız Kokusunu Azaltır

Restaurantlarda ikram edilen karanfili biliyorsunuzdur. Sebebi, ağızdaki kötü kokuyu giderir. Kötü nefes, ağız kokusundan yakınıyorsanız karanfil size yardımcı olacaktır. Taneleri ağzınızda çiğnemek zor geliyorsa yemeklerinize katarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz içeceklere, meyve sularınıza, shakelere ekleyebilirsiniz.

4. Sinüziti İyileştirir

Karanfil yağı, anti-inflamatuar ve anti-mikrobiktir özelliklere sahiptir. Alerjisi olan bireyler amacıyla semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer evinizde aRomaterapi difüzörü varsa 3-4 damla karanfil yağını difüzöre ekletin.
Maksimum 20 dk süresince karanfil yağının kokusunu soluyun. Solunum yollarının açılmasına, solunumun yükselmesine ve tıkanıklığın açılmasına yardımcı olur. Solunum rahatsızlıklarının tedavisinde destek olabilir.


Eğer evinizde difüzör yoksa karanfil yağını göğsünüzün üstüne 1-2 damla damlatın ve göğsünüz, burnunuz, sinüsleriniz arasında parmaklarınızla masaj yapın.  Hassas bir cilde sahipseniz Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak yoğunluğunu azaltabilirsiniz.


Bir diğer teknik ise bir büyük bardak ılık suyun içerisine 2-3 damla karanfil yağı ekleyin. Solunum sistemine yardımcı olmak, enfeksiyonları önlemek istiyorsanız gün içersinde çay gibi bir kez içebilirsiniz.


Alerji ve sinüs gibi sorunların günlük hayatınızı tesirlemesini engellemek istiyorsanız alerjinizi arttıran, mukus salınımını arttıran ve inflamasyona namacıyla olan yiyecekleri günlük hayatınızdan çıkartın. Bunların yerine tedavi olarak kullanabileceğiniz bitkisel kaynakları, baharatları derli toplu olarak tüketmeye çalışın.


Fakat kullandığınız ilaçlar bunlara tesir edebilir, ilgi etmeniz lüzumludir. Doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

5. Şişkinlik, Gaz Problemlerine Yardımcı

Vücutta gaz sorunu bağırsak ve midede gaz miktarının aşırı olmasıyla hissedilir. Bunun bir namacıylai gaz alımının çok olması ya da yenilen yiyeceklerde meydana gelen sindirim zorluklarıdır. Sindirilemeyen yiyecekler, bakteriler doğrultusundan gaz üretimine namacıyla olur ve kabızlık ortaya gelir.

Öncelik ile gaz sorununuz sık sık oluyorsa ve fark ettiğiniz bir yiyecek varsa 1 gün süresince o yiyecek ve ondan yapılmış olan diğer besinleri beslenmenizden çıkarmalısınız.


Sonucunda rahatlama yaşarsanız o besine karşı sindirim sorunu çekiyorsunuz demektir. Karanfil gaz sorunlariyle savaşmak amacıyla çok tesirlidir.

Yaptığınız yemeklerin içerisine 1-2 adet karanfil atabilir ya da 1-2 adet karanfili çay şeklinde demleyebilir, çayınızın içerisine atabilirsiniz.

6. Soğuk Algınlığını İyileştirir

Soğuk algınlığına yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin yakalanma olsılığı çok yüksek oluyor. Çabuk atlatabilmenize yardımcı olabilecek karışım tarifinde tabi ki karanfil tesirlerini gösteriyor.

Az evvelce de bahsetmiş bulunduğumuz anti mikrobiyal ve anti inflamatuar özellikleri soğuk algınlığı tedavisinde mühim destek sağlıyor. Günlük olarak karanfil tüketmek soğuk algınlığına yakalanmanızı engeller. Fakat, yakalandığınız hallerde da iyileşmenizi kolaylaştıracaktır.

Ilık bir bardak suyun içerisine 2 tatlı kaşığı bal ve 4 damla karanfil yağı ekleyin ve gün içersinde tüketin.

Sadece sağlığa olan yararlarına değil, karanfilin cilde yararlarına da göz atmalısın!

Karanfilin Cilde Faydaları

Doğal olan karanfil yağı çok güçlüdür ve ilgili uygulanmalıdır. Direkt cilde yapmak yüzü yakabilir.

Bu yüzden uygulamadan evvelce yüzde 1’e kadar düşük bir düzeye seyreltilmelidir. Karanfil yağı cildi tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Sivilceleri Yok Eder

Aynaya her baktığınızda gitmeyen kırmızı sivilcelerinizden bıktınız mı? Doğal bir yolla tedavi etmek istiyorsanız karanfil yağını denemenizde yarar var. Siyah nokta, iltihaplı sivilceler, kızarıklıklar, sivilceler ve pul pul dökülme gibi sorunlar cilt rahatsızlıklarıdır.
Akne sorunu genelde hormonel dengesizlik namacıylaiyle buluğ döneminde oluşabilir. Aynı vakitte cildin aşırı yağ üretmesi neticesi da oluşmaktadır.

Karanfil bitkisinin çiçeklerinden elde edilen bu uçucu karanfil yağı, kusursuz arındırma özelliğine sahiptir. İçeriğinde tespit edilen eugenol maddesinin anti bakteriyel özelliği vasıtası ile ağrılı ve iltihaplı sivilceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Karanfil yağı sivilceleri yok etmek amacıyla çok güçlüdür. Sivilceli bölgelere topikal olarak uygulanmalıdır. Cildinize uyguladıktan sonra karıncalanma hissi verebilir. Karanfil yağının anti mikrobiyal özelliği vasıtası ile bakterilerin öldürülmesini sağlar ve sivilcenin diğer bölgelere yayılmasını engeller.


2009 senesinde Çin’de oluşturulan bir çalışmada akneye en çok sebep olan bakteri çeşidi üstüne karanfil yağı uygulanmıştır. Sonucunda ilgi çekici bir şekilde bakteriler azalmış ve üreme, büyümeleri durmuştur.

Sivilcelerinizi azaltmak amacıyla karanfil yağını seyreltmelisiniz. Aksi takdirde cildiniz tahriş olabilir. Seyreltmek amacıyla Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz. 10 damla Hindistan cevizi yağına 1 damla karanfil yağı eklemeniz yeterlidir.

Bir kulak pamuğu vasıtası ile ya da temiz parmak ucuyla sivilce üstüne uygulanabilir. Biraz kurumaya bırakıp ardından durulamanız yeterli olacaktır.

Yara İzleri ve Lekeleri Tedavi Eder

Ciltteki lekeleri gidermek son derece zor ve uğraştırıcı bir durumdur. Evde gerçekleştireceğiniz karışım ile lekelerinizi ya da yara izlerinizi azaltabilirsiniz. Fakat miktarlara ilgi etmelisiniz. Ciddi bir durumunuz varsa bir ekspertize danışmalısınız.

Karanfilin toz durumunu satın alın ya da evde 3-4 adet karanfili öğütün ve bir tutam alıp, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Yara izinizin, kızarıklığınızın ya da lekenizin bulunduğu bölgeye sürün (tüm yüzünüze uygulamayın). Kuruduktan sonra durulayın. Lekeler azalmaya başlayana kadar bu işleme devam edin.

Antioksidan Kaynağıdır

Diğer uçucu yağların hiçbirinin karanfil yağı gibi antioksidan özelliklere sahip bulunduğu söylenemez. Antioksidanları eminim çoğu kez duymuşsunuzdur. Sağlıklı cilt ve bedeni güvenliğini sağlamak amacıyla çok iyi bulunduğu gerçeğini biliyoruz ve çoğu ürünün içersinde karşımıza çıkıyor.


Karanfil yağı, potasyum, sodyum, fosfor, demir ve vitamin A ve C gibi mineral bakımından zengindir. Bu yüzden karanfili tüketmek ve yağını cilt ürünleriyle eş güdümlü belirli miktarlarda kullanmak cildinizi gençleştirecek, güzelleştirecektir.

Uykusuzluğa ve Strese Yardımcı

Aşırı gerilimli bulunduğunuz ve bir türlü kendinizi yatıştıramadığınız hallerde karanfil yağı rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Uykuya dalamama gibi sorunlarıniz varsa de uykuyu ikaz eder ve uykunuzun gelmesini sağlar.

Düzensiz uyku ve aşırı gerilim sağlıksız bir cildin esas namacıylaidir. Her iki halde düzene koyulduğunda cildinize tesirlerini fark edeceksiniz. Karanfil yağını evinizde bulunuyorsa aRomaterapi difüzörüne damlatın ve maksimum 20 dakika kadar solumanız uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

Karanfilin Saça Faydaları

Saç Dökülmesini Önler

Saç dökülmesini önlemek ve saçınızın daha dolgun görünmesini sağlamak istiyorsanız karanfil ya da karanfil yağı kullanabilirsiniz.
 

AdminAdmin