SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 02:50

Günden Güne Kalbinizi Yıpratıp Bitirdiğinizin 8 Kritik Belirtisi

Aman dikkat! Vücudunuzdan gelen bu sinyalleri asla görmezden gelmeyin!

Günden Güne Kalbinizi Yıpratıp Bitirdiğinizin 8 Kritik Belirtisi

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre, her sene yalnızca 610 bin şahıs kalp krizi ile alakalı problemler yaşıyor. Hem erkek hem de kadınlar belirli bir hayat tipi ile bağlantılı detaylı nedenlerden kaynaklı kalp hastalığından etkileniyorlar.

Fakat kalp rahatsızlığı ile alakalı bilgilenmemizi gerçekleştiren çoğu ikaz bulunuyor. İşte ilgi etmeniz gereken 8 süregelen kalp hastalığı ikazsı…


Kalp krizi genel olarak erkeklere özgü bir mesele olarak düşünülse de, 40 yaş üzeri kadınlarda ölüm sebepleri arasında ilk sırada. Üstelik kalp krizi hayatış kadınlarda ölüm seviyesi erkeklere nazaran aşağı yukarı % 10-20 çok. Bu hal, göğüs ağrısı gibi tipik kalp krizi belirtilerinin kadınların büyük çoğunluğunda görülmemesinden kaynaklanıyor.

Kalp krizi kadınlarda göğüs ağrısı yerine çoklıkla değişik sinyaller veriyor. Nefes darlığı, mide bulantısı ve baygınlık hissi gibi yakınmaların kalp krizinden kaynaklandığı düşünülmediği amacıyla ya hekime başvurulmuyor ya da geç gidiliyor.

Kalbinizin düzgün çalışmadığını gösteren 8 ikaz işareti

1- Kola ağrı yaseneır

Birçok erkek sol kolda ağrı hissederken, kadınlar her iki kolda da aynı acıyı hissederler. Kalp krizi esnasında ağrı göğüsten başlayarak kola, boyuna hem de enseye doğru yaseneabilir.

Kalp krizi esnasında sol kol ağrır zira kalp krizi göğsün sol doğrultusunda ortaya gelir. Ağrı buradan sol omuza ve sol koldaki bronşiyal atardamara doğru yaseneır. Sonuç olarak  kalp krizi hayatış biri sol kolunda ağrı duyabilir. Bayanlarda kalp krizi esnasında kol ağrısı, göğüs ağrısına oranla daha çok görülür.

Bazı kadınlarda göğüs ağrısı hiç hissedilmeyebilir ama kol ve omuz ağrısına kesinlikle rastlanır. Basit testlerle bu ağrının kalp kriziyle bağlantılı olup olmadığı anlaşılabilir. Unutulmamalıdır ki, kalp krizini atlatabilmenin en büyük koşulu erken müdahaledir.

Diğer yandan sol kol ağrılarının yalnızca kalp krizi kaynaklı olacağı gibi bir yanılgıya kimse kapılmamalıdır. Sol kol ağrılarının pek çok değişik sebebi olabilir. Gerilim ve panik atak kaynaklı ağrılar görülebilir.

2- Durmayan öksürük

Öksürüğün çoğu sebebi olabilir. Fakat kalp ya da kan damarlarında ilerleyen bir hastalık sendromu de olabilir. Kanlı balgam ve kronikleşen öksürük varsa kalp yetmezliğinin bir ciddi bir sebebi olabilir.

3- Ayak bilekleri, ayak ve bacakların şişmesi

Kalbiniz kanı iyi pompalamadığında, kan etraf dokulara sızar. Bu yer çekimine bağlı olarak en çok ayaklar ve bacaklarda görülür.

Ayak bilekleri, bacaklar, eller ve kollarda görülen ödeme periferik ödem denir. Bu hal kalp hastası olan şahıslarda çok sık görülen bir semptomdur, ilgi edilmesi gerekir.


4- İştahsızlık ve mide bulantısı hissi

Kalp hastalığından muzdarip olan pek çok hasta, yedikleri rastgele bir yiyecekten sonra birkaç ısırık dahi alsalar mide bulantısı ya da iştahsızlık yaşayabilirler. Bu semptomları genelde karın ağrısı da takip eder.Hepsini eş güdümlü yaşıyorsanız hekime görünmelisiniz.

5- Anksiyete – sıra dışı endişe

Bazı araştırmalar, hayatlarının çok erken zamanlarında aşırı endişeden muzdarip insanların kalp hastalığına yatkın olduklarını göstermiştir.

Anksiyete, gerilimli bir hayat tipi ya da panik arıza ve fobik endişe gibi detaylı arızalardan kaynaklanabilir. Anksiyetenin kalbinizdeki birtakım etkisi taşikardi, artmış kan basıncı ve azalmış kalp atış süratini içerir.
 

AdminAdmin