SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 14:08

EVDE TAŞ GİBİ SERT, UZUN SÜRE EKŞİMEYEN YOĞURT

En güvenilir olan dahi katkı maddesi var. Biliyoruz, biliyorsunuz aslında… Ama evde yapılan yoğurtlar genelde çok sıvı ve ekşimtrak olduğu için ve bu da yemeğin tadını bozduğu için haliyle evde yapmaya vakti olanlar dahi hazır alıyor yoğurdu.

EVDE TAŞ GİBİ SERT, UZUN SÜRE EKŞİMEYEN YOĞURT

Yoğurt yapanların en büyük şikayeti : Yoğurdun cıvık olması..


Peki nedir taş gibi yoğurt yapmanın sırrı?

Yoğurdun cıvık olmaması amacıyla yani taş gibi sert  olması amacıyla, ilk evvelce yoğurdu mayaladığınız kabın çok sarmalanmaması gerekir.

Özellikle yaz sıcaklarında çok sarmalanması yoğurt mayasının cıvık olmasına sebep olacaktır. Çünkü yoğurt soğuyana kadar yoğurdun içersinde yeteri kadar maya üremez. Bu da yoğurdunuz daha sulu bir kıvam almasına yol açar.

Hem de inek sütü yerine keçi, koyun ya da bulabilirseniz manda sütü tercih ederseniz daha sert bir kıvam elde edersiniz zira inek sütü keçi ve koyuna göre daha az yağlıdır.

Sert kıvam amacıyla yukarıdaki püf noktalarına ilgi etmeniz gerekiyor. Peki tez ekşimemesi amacıyla ne gerçekleştirmek gerekir?

Evde oluşturulan yoğurtlarda karşılaşılan bir başka şikayet de çok tez ekşimesidir. Esasında ekşimesinin de namacıylai gene kıvamı ile ilgilidır. Cıvık yoğurt tez ekşir.

Eğer sert bir yoğurt yapabildiyseniz bu cıvık yoğurda göre daha sağlam olup çok daha geç ekşiyecektir. Çünkü yoğurt kültürünün içersinde tespit edilen ve ekşimeye yol açan bakterilerin sulu ortamda daha tez ürer ve büyür. Bunu önlemek gerçekten mümkün. Aşağıda tarifte yaptığımız gibi bir tutam tuz ekleyerek ekşime zamanını uzatır.

EVDE TAŞ GİBİ KATI YOĞURT YAPIMI

Malzemeler :
1 litre süt ( İnek sütünden ziyade bulabilirseniz keçi ve koyun sütü olursa daha iyi olur. Mutlaka taze süt olmalı.)
1 yemek kaşığı yoğurt ( Maya amacıyla)
1 tutam şeker ( Kolay ve süratli mayalanması amacıyla)
1 tutam tuz ( Ekşimeyi geciktirmek ve sertliği sağlamak amacıyla )

Yapılışı :
Sütü tencereye koyun ve orta ateşte tencerenin ağzı açık vaziyette kaynatın.  Kaynama başladıktan sonra kısık ateşte 10 dakika daha kaynatıp, ocağın altını kapatın.
Sonrasında sütün ılınmasını bir müddet bekleyin.

Bunu serçe parmağınızı değdirerek parmağınızı ısıracak sıcaklıkta ayarlamanız gerekir. Bu ortalama 40-45 derece ısısında demektir. Parmağınız aşağı yukarı 6-7 saniye sütün içersinde dayanabilirse doğru ısısı buldunuz demektir. (Parmağınızın temiz olmasına ilgi edin)

Bir kase içersine 1 yemek kaşığı yoğurdu koyun. Üzerine tuz ve şeker ek edilerek karıştırın. Ilımış olan tenceredeki sütten bir kaşık bu kaseye alın ve gene karıştırın. Sonrasında bu karışımı (mayayı) kaşıkla tencerenin kenarından doğru içerisine iyice dağıtın. Üzerindeki kaymağı bozmamaya özen gösterin. Kaymağın altından karıştırmaya çalışın.

Sert yoğurt amacıyla mühim bir püf noktası da tencerenin içersindeki nemin dışarı çıkması amacıyla kapağını açık bırakmanız olacaktır.  Yoğurdun daha sert olması amacıyla kapağını açık bırakın. Üzerine kapak yerine tel süzgeç koyun ve bez ile sarın.

5-6 saat kadar bu şekilde mayalanmaya bırakın ve sonrasında bezi alarak yoğurdu bozmadan buzdolabına kaldırın.
1 gece dinlendirildikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. İşte size ekşimeyen, cıvık olmayan taş gibi ev yoğurdunun tarifi…

Yoğurdun Sağlığa Faydaları 

Yoğurt Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Yapılan çoğu bilimsel inceleme yoğurdun kilo vermeye yardımcı bulunduğunu meydana koymuştur.  Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve amino asitler bünyede tespit edilen çok yağları yakarlar. Bunun beraberinde kasları kuvvetlendirir. Bununla eş güdümlü lüzumsuz yağların dışarı atılmasında yağ hücrelerine katkıda bulunurlar.

Yoğurt Zararlı Bakterileri Etkisiz Hale Getirir: Yoğurt bağırsak enfeksiyonuna namacıyla olan zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Genel anlamda sindirim sistemi amacıyla yararlı bir gıda kaynağıdır. Yoğurdun sindirimi basit bulunduğu amacıyla bilhassa diyet yapanların akşam saatlerinde tüketmesi önerilir.


Yoğurt Bünyeyi Kuvvetlendirir:  Bir porsiyon yoğurt, mühim bir oranda potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve vitamin B5 (pantotenik asit) içermektedir. Yoğurt ayrıca, kırmızı kan hücreleri korur ve sinir düzeneğinin düzgün işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olan B12 içerir. Düzenli olarak yoğurt kullanımı bu yiyeceklerin eksikliğinden kaynaklanan açığın meydana çıkmasını engeller.


Yoğurt Yüksek Tansiyonu Önleyebilir: Günlük olarak tüketmemiz gereken tuz sayısını aşmamız halinde hipertansiyon, böbrek ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalimiz yükselir. Yüksek tansiyonda çoğu hastalığın ana namacıylaidir, bilhassa kalp sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu yüzden günlük bir kase yoğurt kullanımı hipertansiyonu engeller ve dolaylı olarak bu genel beden sağlığını korur.

Yoğurt Soğuk Algınlığından Korur: Bu konuyla ilgili oluşturulan çoğu bilimsel çalışma yoğurdun soğuk algınlıklarını önlediğini meydana koymuştur. Günlük derli toplu olarak tüketilen bir oran yoğurt hücrelerin mikroplarla savaşmasını basitlaştırır. Hem de yoğurdun kan hücrelerini güçlendirme özelliği vardır. Yoğurdun hücreleri güçlendirmesi genel anlamda bağışıklık düzeneğinin faydasınadır. Güçlü bağışıklık sistemi kış aylarında  soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma tehlikesini azaltır.

AdminAdmin