SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 02:48

Doktorun Tavsiyesiyle Yulaf Ezmesi Yemeye Başladı

Güne yulaf ezmesiyle başlamak harika bir fikirdir. Çocukları da küçük yaşta yulaf ezmesine alıştırmak önemlidir. Bildiğiniz gibi kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Sağlıklı bir kahvaltı gün boyunca size enerji verecek ve abur cubur yemenizi engelleyecektir.

Doktorun Tavsiyesiyle Yulaf Ezmesi Yemeye Başladı

Üstelik içersinde bulundurduğu protein, vitaminler ve karbonhidratlarla sağlığa çok faydalıdır.

1- Kolesterolü düşürür

Lif sahibi olan besinlerin bizleri tok tuttuğu biliniyor. Bazı lifler diğerlerine oranla daha da faydalı. Mesela bir lif türü olan beta-glukan kolesterolü düşürmektedir.


Yulafta bolca beta-glukan bulunur.

2- Kalın bağırsak kanserini engel olur

Yapılan çoğu incelemede her gün yulaf tüketmenin kalın bağırsak kanserine yakalanma tehlikesini ciddi derecede düşürdüğü kanıtlandı.

Araştırmaya 2 milyondan çok şahıs katıldı.

3- Kilo verdirir

American College of Nutrition’ın yaptığı çalışmada, deneye katılanların yarısına kahvaltıda yulaf ezmesi, diğer yarısına da mısır gevreği verildi.

Deneye katılan herkes kahvaltıda 363 kalori aldı. Fakat yulaf ezmesi yiyenler, tok hissettiklerinden ve daha az yemek yeme gereksinimi duyduklarından daha basit kilo verdiler.

4- Enerji verir

Karbonhidrat yönünden varlıklı olan yulaf size enerji de verir. Dişlerinizde tespit edilen enzimler ve sindirim sisteminiz de daha sıhhatli çalışır.

Karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra yulafta tespit edilen B ve E vitaminleri sizi hastalıklardan korur.

5- Kalp ve akciğer rahatsızlığından korur

Sağlıklı yağ yönünden varlıklı olan yulaf ezmesi kan hücreleriniz ve dolaşım sisteminiz amacıyla de iyidir.

Harvard Üniversitesi’nde oluşturulan bir incelemede her gün derli toplu olarak yulaf ezmesi yiyenlerin kalp ve akciğer rahatsızlıklarına yakalanma tehlikesinin daha az bulunduğu görüldü.

Öte yandan günde 2-3 porsiyon yulaf ezmesi yiyen kadınların, bir porsiyon yulaf ezmesi yiyenlere oranla kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski %30 daha düşükmüş.

6- Bolca protein içerir

Protein, yağ asitleri ve amino asit sahibi olan yulaf ezmesi uzun vadede mısır gevreklerinden çok daha sıhhatliymış.

Bir porsiyon (8 yemek kaşığı) yulaf ezmesiyle günlük protein gereksiniminızın %15’ini karşılıyorsunuz.

7- Sindirimi düzenler

Lifin, sindirim sistemine faydalı bulunduğunu bilirsiniz. WebMD’de belirtilenlere göre günde 25-35 gram life gereksinim duyuyormuşuz.


Bir porsiyon yulaf lapası günlük lif gereksiniminin %20’sini karşılar. Lif, sindirim sisteminizi düzenler, kabızı engel olur ve sizi tok tutar.

8- Cildinize iyi gelir

İltihap engelleyici kremlerin yapımında yulaf kullanıldığı biliniyor. Araştırmacılar, yulafın aynı vakitte egzama ve cilt tahrişine iyi yaklaştığını belirtiyorlar.

9- Bolca antioksidan içerir

Yulafta bolca antioksidan bulunur. Onlardan biri olan ve yalnızca yulafta tespit edilen “avenanthramide” sağlığınıza son derece faydalıdır. Tansiyonunuzu düzenlerken, kaşınma ve iltihabı da engel olur.

Yulafın sağlığımıza olan katkısından herkes haberdar. Fakat güç geçtikçe yulafın diğer nelere iyi yaklaştığını öğreniyor ve şaşırmaya devam ediyoruz.

AdminAdmin