SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 12:23

"Cennetin Asâsı" Olarak Anılan Bu Bitki Vücudumuz İçin Mucizevi

Mısırlılar bu bitkiye "ölümsüzlüğün bitkisi", kızılderililer ise "cennetin âsâsı" ismini vermiş. Geleneksel Afrika tıbbında yüzlerce yıldır yaygın olarak kullanılan aloe vera her haliyle şifa kaynağı.

Aloe Vera o kadar çok yararı olan bir bitkidir ki, sanki bilhassa insan bedeninu tedavi etmek üzere gelmiştir.

Evinizde besleme imkânınız da olan bu bitki, sıyrık, kesik, yanık gibi lokal tedavilerde son derece yararlı olmakla birlikte, beneninize aldığınız vakit iç organlardaki rahatsızlıkların tedavisinde de olağanüstü bir grup tesirlere sahip...
İşte bu mucizevi bitkinin sağlığımız amacıyla olağanüstü yararlı 8 tesirli yararı..

Vücudun alkali dengesini sağlıyor

pH sayısal değeri bozulmuş bir vücut, hastalıklara sebep olan pek çok bakterinin ve virüsün yaşam kısmı durumuna döner. Alkali bakımından yüksek besinler tüketmek, bedenin kaybettiği dengeyi bulmasına yardımcı olur. Aloe vera yüzlerce senedir sarfedilen en tesirli dengeleyicilerden birisidir.

Kaybedilen suyun telafisinde mühim bir kaynak

Aloe vera, su yoğunluğu yüksek bir bitki olduğundan kaynaklı bedenin kaybettiği sıvıyı kısa sürede telafi eder. Su dengesi, gün içersinde kendi kendisine arınma yapan bedenin bu fonksiyonu yerine getirebilmesi amacıyla son derece mühimdir.

Yoğun su kaybedilen dönemlerden sonra aloe vera suyu tüketmek, bedeninizi arıtan karaciğer ve böbrek gibi organların daha basit çalışmasını sağlar. pH dengesini gerçekleştiren aloe vera, spor ve egzersizlerden sonra kaslarda birikerek kramplara namacıyla olan laktik asidin bedende birikmesini önler.

Bu yüzden spordan sonra enerji içeceklerini yerine aloe veraya yönelmek sizi rahatlatacaktır.

Detoks vakitlarında imdada yetişiyor

Biriken zararlı kimyasalların ve serbest ajanların bedenden atılması amacıyla detoks şart! Detoks vakitlarında çok yoğun mesai yapan karaciğere yardımcı olmak amacıyla tüketebileceğiniz başlıca besin aloe vera suyu.

Kabızlığın çaresi aloe vera suyu

Aloe vera suyu içmek bağırsaklarınızdaki su miktarının yükselmesine yardım eder. Yapılan incelemeler işaret ediyor ki, bağırsak ortamındaki su miktarı yüksek olan kişiler, diğerlerine oranla daha basit boşaltım yapıyor. Düzenli kabızlık yaşayanların günlük olarak aloe vera suyu tüketmesi önerilirken, bağırsak florasını dengelemek isteyenler de kesinlikle bu mucizevi içeceğe başvurmalı.

Ayrıca sindirim sistemi üzerindeki tesirleri ve antioksidan özelliği, ikincil bir tesir olarak zayıf düşmeye yardımcı olmaktadır. Biraz daha açmak gerekirse, sindirim düzeneğinin derli toplu çalışması ve bedenin toksik maddelerden arınması, bedeninuzdaki yükü azaltarak enerjinizin yükselmesine imkân sağlamaktadır.

Aloe vera suyu akne oluşumunu önlüyor

Vücudun her köşesini nemlendiren aloe vera tabii ki cildinizi de es geçmiyor. Aloe vera suyu, cildi nemlendirerek akne ve sivilce oluşumunu en aza indiriyor.

Zengin bir vitamin ve antioksidan kaynağı olan aloe vera güneşin cildinizde ortaya getirdiği tahribatı önlemek amacıyla de birebir. Aloe vera, ultraviyole ışınlarının ciltte bıraktığı olumsuz tesirleri bertaraf eder. Tam da mevsiminde, yerine ulaşan bir öneri.

Vitamin bombası

Aloe vera suyu, beslenmenizi ihmal ettiğiniz yoğun dönemlerde hem bedeninizi hem de günü kurtaracak. Kendisinde barındıdığı B, C, E vitaminleri ve folik asit oranıyla aloe vera suyu sizi zinde ve sıhhatli tutacak.

Aloe vera, aynı vakitte B-12 vitamini sahibi olan tek bitkidir. Hayvansal besinlerle arası iyi olmayan veganların bir yere not etmesi gereken mühim bir bilgi!

Gastrit ve ülser gibi mide şikayetlerini azaltıyor

Midedeki asit civarını denetim altına alan aloe vera bu tesirleriyle gastrit ve ülser hastalarının da imdadına yetişiyor.

Gastrit ve ülserin büyümesini engel olan Asya mucizesi aynı vakitte mide ekşimesini de ortadan kaldırıyor.

Ve tabii ki güzellik!

Neticede aloe verayı senelerce bu işlerde kullandık. Aloe vera suyu, tesirli bir makyaj temizleyici olarak her daim kadınların hizmetinde. Yaz gelmiş, plajlar dolup taşarken, çok bronzlaşanlar amacıyla de aloe vera suyu yardım etmeye koşuyor.

Ayrıca cilt yaralarının, yanıkların ve böcek ısırıklarının iyileşme sürecini hızlandıran bir tesire sahiptir. Genellikle tıp endüstrisinin şimdilik gelişmediği dönemlerde, yaralanmalar üzerindeki tesirleri sebebiyle yaşam kurtarıcı bir bitki olarak görülmüştür.

Bu mühim bilgi ve yöntemlerden daha çok bireyin faydalanması amacıyla, beğenip, paylaşmayı unutmamalısınız lütfen...
 

AdminAdmin