SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 03:06

Bundan Başkası Temizleyemez

Mevsimsel hastalıkların kapımızı çaldığı bugünlerde bolca tüketmemiz gerek bir besin olan tahinden ve tahinin faydalarından bahsetmek istiyoruz… Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar.

Bundan Başkası Temizleyemez

Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkileri bulunduğu kanıtlanmıştır.

Tahinin Faydaları

Çoktan öğrenmemiş olanlar amacıyla, tahin ezilmiş susamdan elde edilir. Çok kullanımı kolay olan tahin hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere eklenerek tüketilebiliyor.


İki tip tahin piyasada karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri kabuklu, öteki de kabuksuz. Kabuksuz tahin en tanınmış ve en iyi olanıdır zira  susam tanelerinin tüm olarak işleme sokulmaları ile üretilir ve tüm besleyici değerlerinin bozulmadan size vardığı manasına gelir.


Besleyici Kıymeti Oldukça Yüksektir

Omega – 3 ve Omega – 6 değerleri yüksektir. Susam çok yağlı bir besin olsa da bu yağların %90’ı faydalı yağlardan oluşur.

Bir yemek kaşığı tahin 85 kalori içerir ve bu 85 kalorinin 65’i bahsetmiş bulunduğumuz faydalı yağları içerir. Aynı vakitte B1, demir, magnezyum, fosfor, manganez ve bakır içerir. Hem de 1 gram besleyici lif ve 3 gramda protein almış olursunuz.


Birçok faydalı vitamin ve başka besleyici içerikleriyle tahin aslında bir tabiat harikasıdır.

Beyni Güçlendirir

Daha evvelce bahsetmiş bulunduğumuz gibi, tahin Omega- 3 ve Omega 6 yağ asitleri yönünden zengindir. Vücudunuzdaki sinir dokusunun meydana gelmesine yardımcı olan bu yağ asitleri bu şekilde beyninizin gelişimine katkı sağlar.

Bunun beraberinde Alzheimer hastalığını önlemede de kullanıldığını bilmeniz gerekliliğini düşündük. Düşünme ve hafıza becerilerimiz omega – 3 ve omega – 6 doğrultusundan desteklenir. Manganez de sinirlerin ve beynin iyi çalışması amacıyla mühimdir.


Kalp Sağlığını Arttırır

Araştırmalara göre, omega – 3 yağ asitleri yalnızca kolestrol seviyelerini düşürmüyor, aynı vakitte da kalp damar hastalıklarına sebep olan iltihaplanmaları iyileştiriyor. 8 gram yağ barındıran her yemek kaşığı tahinin içeriğinin %80i doymamış yağdır ve kalbinizin sıhhatli çalışması amacıyla hayati ehemmiyet taşır.

Omega – 3 içeriği net olarak hesaplanamasada 4 yemek kaşığı tahinde 0,1 gr omega – 3 yağ asidi bulunduğu bilim insanları doğrultusundan söyleniyor. Günlük ihtiyacınızın yüzde onu bile etmeyen bir orandan konuşuyoruz ama bir yerden başlamak lazım olur diye düşünüyoruz.

Antioksidanlar İçerir

Tahinin avantajları saymakla bitmez. Tahinden alınan en mühim minerallerden biri de bakırdır. Bakır ağrıları rahatlatması ve bedentaki şişlikleri indirmesi ile bilinir.

İltihap giderici etkileri vasıtası ile mafsal iltihabı tedavisinde sıkça kullanılır. Aynı vakitte astım hastalarında hava yollarının rahatlıkla açılmasına yardım eder. Bağışıklık sistemindeki enzimler ile birleşerek antioksidan özelliği gösterir.


Karaciğerinizde oksitlenmeye bağlı hasar sahip olunan ise bu bitkisel besin iyileşmesine yardımcı olur. Tahinin içerdiği magnezyum astım hastalarının yaşadığı sorunları azaltmada sıkça müracat edilen bir mineraldir.

Bağışıklık Sistemini Destekler

Tahinin içersinde dört mühim besleyici besin bulunmaktadır. Bunlar demir, selenyum, çinko ve bakırdır ve bu sayede bağışıklık sisteminizi destekleyici özellik gösterir.

Demir ve bakır beyaz kan hücrelerinin üretimini çoğaltarak sağlığınızı korur. Çinko beyaz kan hücrelerinin daha sağlam olmasını sağlarken aynı vakitte da bedene giren yabancı maddelere karşı aktivitelerini arttırır.


Selenyum bedentaki antioksidan ve antikor üretimini çoğaltarak bağışıklık düzeninizin efektif çalışmasını sağlar. Bir yemek kaşığı tahin günlük demir, selenyum ve çinko ihtiyacınızın %9-%12si kadarını karşılar.

Tahin sağladığı avantajlar ile harika bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Yazımızı sonuna kadar okuduysanız, ne kadar çok organımıza ve beden işlevimize yardımcı bulunduğunu bundan sonra sizde biliyorsunuz. Karaciğerinizi arındırma, kas ve cilt sağlığınızı arttırma ve anemi engelleyici işlevlerinden ne kadar bahsetsek azdır.


Alkalin mineralleri içerdiğinden kilo vermenize yardımcı olurken, yemekleri de daah rahat sindirmenizi sağlar. Formda ve sıhhatli olmak istiyorsanız tahini mutlaka günlük beslenme programınızın başına mafsalelisiniz.


Tahin Nerelerde ve Nasıl Tüketilebilir?

Çoktan öğrendiğiniz üzere, tahin son derece detaylı avantajları olan bir besin. Eğer ki günlük beslenme programınıza tahini mafsalek istiyorsanız size birkaç tavsiyemiz var:
    Yaptığınız salatalara elma sirkesi, zeytinyağı, zerdeçal ve sos olarak da tahin ekleyerek afiyetle yiyebilirsiniz.
    Sotelediğiniz her türlü et amacıyla harika bir sos olarak kullanabilirsiniz.
    Avokadonuza limon sıkarken bir kaşık da tahin koyun ve oluşturduğu farkı kendi gözlerinizle görün.
    Humusunuza biraz sarımsak ve biraz tahin ekleyerek tüketebilirsiniz.

AdminAdmin