SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2023 12:21

4 Basit Adımla Evde Limon Çekirdeğinden Limon Ağacı Yetiştirme

Mis kokulu bir limon bahçesini hayal edin, tam da evinizin en sevdiğiniz köşesinde :) Üstelik kendi elinizden yetişmiş, çekirdeğinden itibaren biliyorsunuz onu... İlk suyunu siz vermişsiniz, ilk meyvesini siz görmüşsünüz... Mis gibi kokusu ilk siz içinize çekmişsiniz...

4 Basit Adımla Evde Limon Çekirdeğinden Limon Ağacı Yetiştirme

Ne güzel bir deney değil mi... Kendi elinizde salkım salkım limonlar veren mükemmel bir fidan büyütmek... Güzel olmasına güzelde, nasıl yapıcaz diyorsanız, hazır olun, dört adımda basitçe limon ağacı yetiştirmeye başlıyoruz...


İşe ilk evvelce güzel bir limon almakla başlıyoruz. Aldığınız limonun iki ucunu da kesin. Sonrasında bıçak sayesinde evvelce ikiye daha sonra da dört dilime ayırın. Mahsül almamızı sağlayacak en mühim işlemlerden biri bu.


Dörde böldüğünüz limon dilimlerinden çekirdeklerini çıkarın ve kabuklarını soyun. Sonrasında havlu peçeteyle iyice kurulayın. Bu prosedürü son derece alakalı yapmalısınız ve çekirdeklerin kuru olmasından emin olmalısınız.

Sıra çekirdekleri soymaya geldi

Kuruladığınız çekirdekleri görselde gördüğünz gibi kabuklarından güzelce ayıklayın.

Islak bir havlu kağıda sarma vakti

Kabukları ayıklanmış çekirdekleri ıslattığınız havlu kağıdın ortasına yerleştirin ve çekirdekler iç kısımda kalacak şekilde katlayın.

Filizlendirme vakti!

Sardığınız çekirdekleri naylon br poşete koyup ağzını bağlayın ve bu şekilde 10 gün süresince bekletin. Onuncu günün sonucunda torbayı açtığınızda çekirdeklerin filizlendiğini göreceksiniz.

Filizlenen çekirdekleri toprak dolu bir kaba, filiz kısımları alta ileriki şekilde dikin. Sonrasında sulayın. Doğrudan güneş gören bir yere koyun. Ona bolca sevgi vermeyi unutmamalısınız :)


Tarif tam olarak bu kadar ama alttaki verileri de okumanız mühim... İşin kuramı burdaki 4 maddede gizli...


1-) Sulama: Her bitkinin sıhhatli bir şekilde yetişebilmesi amacıyla sulama prosedürünü çok alakalı bir şekilde yapmalısınız. Limon amacıyla de sulama prosedürünü günlük olarak ve derli toplu bir şekilde yapmaya ilgi etmelisiniz. Genellikle nazik bir şekilde ve yavaş yavaş su vermeniz limon amacıyla daha sıhhatli olacaktır.
2-) Saksı : Limon bitkisi amacıyla en ideal saksı çeşidi metal saksılardır. Genellikle limonun daha sıhhatli yetişebilmesi amacıyla topraktaki demir oranını dengelemeniz etkili olacaktır. Saksıyı doğru seçmeniz kadar devamlı olara bitkinin hususmunu değiştirmemeniz de büyük bir ehemmiyet taşıyor.

3-) Isı Ve Işık : Çok sıcak yerde mutlaka limonu bulundurmamalısınız. Bunun amacıyla odada şayet yetiştirmek istiyorsanız peteklerin yanına koymanız etkili olacaktır. Bunun yanı sıra güneş ile direkt ilişki etmemesi de aydınlık yerde durması da bitki sağlığı amacıyla en mühim hususlardan birisidir.

4-) Aşılama : Sadece tek bir limon çekirdeği ekmiş iseniz ağacın meyvelerini görebilme adına mutlaka aşılama yapmanız yararlı olacaktır. Bu husus ile alakalı eksper birinden yardım almalısınız.

AdminAdmin