google-akademik-kullanimi-teknojen
İnternet

Google Akademik Araştırma Nasıl Yapılır? Kullanım Rehberi

Google Akademik Ne işe yarar? Bu yazımızda Google’ın akademik yayınlar aramak için kullanılan Google akademik arama motoru hakkında merak ettiğiniz herşeyi mercek altına aldık.

Google Akademik Nedir?

Verimli bir akademik araştırma yapmak istiyorsanız işinize yarayacak en güçlü alet Google akademik yayınlar arama motoru olacaktır. Google akademik dünyanın heryerinden paylaşılan akademik makalelere ücretsiz bir şekilde ulaşabilmenizi sağlayan, çok kapsamlı bir akademik makale arama motorudur.

Google Akademik Nasıl Kullanılır ve Akademik Araştırma Nasıl Yapılır?

Akademik yazılara ulaşabilmek için öncelikle scholar.google.com.tr adresine gidin. Karşınıza Google’ın alışkın olduğunuz arama arayüzünün birebir aynısı çıkacaktır. Eğer ne araştıracağınızı bilmiyorsanız veya fikir arıyorsanız sol üstte bulunan üç tane yatay çizgiye tıklayıp, “Metrikler” butonuna basın. Karşınıza “En önemli yayınlar” adında Google tarafından derlenmiş en değerli araştırma kategorileri çıkacaktır:

google-akademik-makale-arama-atıf-arama-nasıl-yapılır-teknojen

Gelelim akademik araştırma yapmaya. Karşınıza çıkan Google’ın meşhur arama kutucuğuna, hangi konuda araştırma yapmak istiyorsanız onu yazın. Türkçe akademik makaleler arayabilirsiniz veya ingilizce bilimsel makaleler:

google-akademik-makale-arama-teknojen
Örnek Akademik Makale Arama Sorgusu “elektrikli otomobiller”

Karşınıza araştırdığınız konuda yazılmış pek çok akademik yazılar çıkacaktır. Sonuçlardan bir konu ilginizi çektiyse; o sonucun altında bulunan “İlgili makaleler” yazısına tıklayarak o sonuca benzer daha fazla akademik yazıya ulaşabilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir ve bu amaçla sade tasarlanmıştır.

Akademik yazıları kaydetmek

Eğer bir Google Gmail hesabınız varsa giriş yaptığınızda, makaleleri bilgisayarınıza indirmeden Google hesabınızın kütüphanesine kaydedebilirsiniz. Arama sonuçlarında karşınıza çıkan yazıların sol altında yıldız amblemi bulunur:

google-akademik-yazılar-arama-teknojen

Eğer bu yıldıza tıklarsanız bu akademik yazı kitaplığınıza kaydedilecektir, bu sayede kitaplığınıza kaydettiğiniz yazıyı indirmenize gerek kalmaz. Kaydettiğiniz yazıları görmek için sol üstte bulunan üç yatay çizgiye tıklayıp, “Kitaplığım” yazısına tıklamanız yeterli:

google-akademik-yazılar-arama-motoru-teknojen

Karşınıza kitaplığınıza kaydettiğiniz tüm yazılar çıkacaktır.

Üniversitenizin size verdiği kaynaklar yetersiz geliyorsa veya araştırmayı seviyorsanız; Google Akademik, bilim yayınları ve bilimsel araştırmalar başta olmak üzere, deep learning ve yapay zeka gibi bilgisayar bilimleri, doğa, elektronik, fizik, kimya, sağlık vb. aklınıza gelebilecek her alandan akademik yayınlar sunuyor. Ayrıca bu hizmet sayesinde, atıf tarama yapmanıza da olanak sağlıyor yani hem akademik yazı arama motoru, hemde aynı zamanda bir atıf arama motoru olarak kullanılmaktadır.

Gelişmiş Arama Kullanımı

Gelişmiş arama sayesinde aramak istediğiniz kelimeleri veya kelime gruplarını bizzat aranmasını isteyebilirsiniz. Bu özelliği kesin sonuçlar elde etmek istiyorsanız kullanabilirsiniz. Bir makalenin içerisinde geçen kelime grubunu biliyor ve makalenin tamamını arıyorsanız bu özellik kesinlikle sizin işinize yarayacaktır.

google-akademik-yazılarda-gelişmiş-arama-teknojen

Bu arama sayesinde içerisinde “elektrikli otomobiller” kelimesi geçen makaleler karşıma çıkacaktır. Elektrikli arabalar ile ilgili olupta sadece makale içerisinde “elektrikli otomobiller” yazısı geçmediği için karşıma diğer sonuçlar çıkmayacaktır. O yüzden gelişmiş arama kullanırken bunu kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız.

Akademik alıntılar: Atıf tarama nasıl yapılır?

Atıf nasıl bulunur gibi soruların ve atıf sayısı öğrenme nasıl yapılır gibi soruların çaresi; akademik Google. Bu hizmet sayesinde ücretsiz atıf bulma işlemlerinizi tek çatı altından yapabilirsiniz. Bütün makaleler Google’ın akademik araştırmalar dizinine eklendiğinden, bilimsel atıf sorgulama ve atıf tarama yapmanız mümkün. En basit yöntem olarak; arama ekranına yazar adı ve soyadını (Türkçe karakterleri ingilizce uyumlu olacak şekilde ararsanız daha verimli arama sonuçları elde edersiniz) yazarak akademik alıntı taraması yapabilirsiniz:

google-akademik-makale-arama-alıntı-arama-nasıl-yapılır-teknojen
Örnek Akademik Alıntı Arama Motoru

Karşınıza çıkan akademik araştırma yazılarının sol altında bulunan “Alıntılanma sayısı” bu akademik yayının kaç kere alıntılandığını ve atıf sayısı belirtir. Eğer bu yazının üzerine tıklarsanız karşınıza söz konusu akademik atıflar ile ilgili sonuçlar çıkacaktır:

google-akademik-makale-arama-alıntı-arama-motoru-teknojen
Akademik araştırma: Atıf arama motoru

Makale Alarmı Nasıl Eklenir

Herhangi bir konu ile ilgili arama yaptınız ve bu konuda yeni bir yazı yayınlandığında haberdar olmak istiyorsunuz, doğru platformdasınız! Öncelikle konu ile ilgili aramayı yapıyoruz ve sol menünün en altında mektup işareti ile birlikte “Uyarı oluştur” yazısına tıklıyoruz:

google-akademik-yazılarda-uyarı-oluşturma-teknojen


Ardından karşımıza uyarı oluşturma ekranı çıkacak. Uyarı oluşturma ekranını zaten bizim için Google dolduruyor, isterseniz değişiklik yapabiliyorsunuz:

google-akademik-yazılarda-uyarı-oluşturmak-teknojen

Oluşturduğunuz uyarıları iptal etmek veya değiştirmek istiyorsanız, yine sol üstteki üç yatay çizgiye basıyoruz. Menünün en altında mektup amblemi ile “Uyarılar” butonuna basıyoruz.

google-akademik-yazılarda-uyarı-oluşturmak-nasıl-teknojen

Buradan uyarılarınız ister silebilirsiniz, isterseniz de yeniden uyarı oluşturabilirsiniz.

Google Makale arama motoru ile ilgili anlatacaklarım şimdilik bu kadar, umuyorum ki birilerine faydası dokunacaktır 🙂 .

Kusurum olduysa affedin, yorum atarsanız düzeltirim, ayrıca sorularınız için yorum atabilirsiniz.

Saygılarımla.

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir