blockchain-nedir-hangi-alanlarda-blockchain-kullanilabilir-teknojen
Teknoloji

Blockchain Nedir? Hangi Alanlarda Blockchain Kullanılabilir?

Blockchain nedir? Hangi alanlarda blockchain kullanılabilir?

Kripto paralar ile adını duyduğumuz blockchain teknolojisi aslında ne işe yarıyor? Hiç merak ettiniz mi? Blockchain teknolojisinin, pek çok önemli alanda faydalı bir şekilde kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Blockchain teknolojisinin şu anda kripto paralar ile kullanıldığını biliyoruz. Hatta blockchain teknolojisinin bu kadar ön plana çıkabilmesinin sebebi Bitcoin oldu.

Kripto paralar ile popülerleşen Blockchain teknolojisi aslında kripto paralardan çok öte bir teknolojidir. Bitcoin kripto para sisteminde, blockchain sayesinde kriptolanmış finansal veriler saklanıyor. Ancak bu teknoloji farklı alanlarda kullanılırsa daha fazlasını yapabilir.

Öncelikle blockchain nedir bunu bir açıklayalım.

Blockchain nedir?

Öncelikle blockchain’in Türkçesi blok zinciridir. Blockchain‘i sürekli içeriği büyüyen dijital bir defter olarak düşünebiliriz. Bu dijital defterin bir merkezi yok ve ağı kullanan her bilgisayarda bu dijital defterin bir kopyası mevcut. Bu dijital deftere girilen verilerin hepsi kriptografi ile şifrelenmiş ve zincir olarak işlendiği için asla değiştirilemez verilerdir. Bir veri ağa dahil edildiğinde, ağdaki bütün defterlere bu veri kriptolanıp iletilir. Verinin bütünlüğü bu sayede sağlanır. Blockchain teknolojisi önemli verileri güvenli bir şekilde iletme ve saklama alanlarında kullanılmak amacıyla oluşturuldu.

Blockchain kesinlikle kripto paranın ötesinde bir teknolojidir. Blockchain sayesinde platformlar arasında verimli ve güvenli bir şekilde veri depolanıp aktarılması sağlanabilir.

Blockchain’i özel yapan şey nedir?

Blockchain sistemi, sıradan bir veritabanı gibi tek bir bilgisayarda çalışmayıp, ağa dahil olan diğer bilgisayarlara da tam bir kopyası dağıtılır. Sistemin çalışması ağa dahil olan bütün veritabanlarının içeriği ile karşılaştırılıp, işbirliği sayesinde veri doğruluğu ve zincirin devamı sağlanır. Bu sayede merkeze bağlı olmayan büyük bir blok zinciri oluşturulması sebebiyle bu teknoloji sıradan veritabanlarına göre çok farklıdır.

Blockchain hangi alanlarda kullanılabilir?

Blockchain teknolojisi esnekliği sayesinde veri iletişiminin sağlandığı pek çok alanda kullanılabilir. Birkaç örnek blockchain kullanım alanlarından bahsedelim

  • Devlet Kurumları İçin Blockchain: Blockchain Belge yönetimi için önemli bir çözümdür.
  • Tıp ve Sağlık
  • Finans ve Bankacılık
  • Sigortacılık
  • Bilgisayar Ağları ve Nesnelerin İnterneti
  • Hükümet
  • Enerji
  • Dijital Reklamcılık

Kullanılabilecek alanlar kesinlikle bunlarla sınırlı değildir. Şimdilik benim aklıma bu kadarı geldi. 🙂

Saygılarımla.

Article written by Hakan

Çocukluğundan beri internet aleminde girmediği ortam kalmayan Hakan, İnternet'te edindiği tecrübeleri ve faydalı olabileceğini düşündüğü yazıları, haberleri Teknojen web sitesinde yayınlıyor. Yazılımcı kızlar eklesin ;).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir